Rząd rozważy dzisiaj wprowadzenie dodatkowych ograniczeń

Na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu ministrowie zastanowią się, czy nie powinny zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia na poziomie krajowym, ponieważ ilość przypadków zakażeń koronawirusem wzrasta.

Obecnie wskaźnik zakażeń wzrósł do 23 na 100 000 mieszkańców, więc przewyższa ten z Wielkiej Brytanii, gdzie jest on na poziomie 18,6 na 100 000 obywateli. Wskaźnik infekcji jest też niski w Niemczech i wynosi 16,3, ale są również kraje, gdzie ilość zakażeń w ostatnim czasie znacznie się podniosła i np. w Hiszpanii wynosi 115,7 na 100 tysięcy, a we Francji 41,2 na wymienione już 100 000 mieszkańców.

Sytuacją w Europie, ale i na wyspie, głęboko zaniepokojony jest premier Micheál Martin, a w zdumienie wprowadził go film z baru Berlin, który w miniony weekend pojawił się w sieci. Taoiseach przekonany jest, iż należy obecnie zastanowić się nad możliwością wprowadzenia ostrzejszych ograniczeń, które dotyczyć będą miejsc publicznych, a nawet nad możliwością unieruchomienia części biznesów, w tym właśnie pubów, które są obecnie otwarte.

Przed posiedzeniem rządu spotka się Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który przeanalizuje sytuację epidemiologiczną w kraju, a i zalecać będzie rządowi wprowadzenie środków zaradczych, by ograniczyć ilość koronawirusowych infekcji. NPHET przyjrzy się również planom i przygotowaniom do otwarcia szkół w Irlandii, co z kolei może przynieść zalecenia wprowadzenia ostrzejszych zasad przed ich uruchomieniem.

W kwestii rosnącej ilości zakażeń pojawiła się też wypowiedź jednego z wpływowych lekarzy w kraju i dr Gabriel Scally stwierdził, że kraj powinien uchwalić przepisy nadzwyczajne, co ograniczy lekkomyślne zachowania, a także pomoże w zwalczaniu i rozprzestrzenieniu się Covid-19.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Ministrowie powinni
Zbliża się wyż de
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian