Rząd robi zbyt mało dla firm

Grupy lobbystyczne wezwały rząd, by już teraz uruchomił programy wsparcia dla biznesu, bo takie potrzebne jest już w tej chwili.

IBEC, czyli Irlandzka Konfederacja Biznesu i Pracodawców wezwała rząd, by oprócz obiecanych pakietów pomocowych, już teraz zaczął kierować środki do firm, które walczą o przetrwanie na rynku. Wg Konfederacji, w całym okresie powrotu kraju do normalności, potrzebnych będzie kilka miliardów euro, aby odbudować biznes na wyspie, a i potrzebny będzie też czas, żeby wszystko zaczęło się stabilizować.

Tym samym już teraz powinny zostać uruchomione środki, które wspomagać będą irlandzkich przedsiębiorców, a ci, tuż po odblokowaniu kraju, odbudowywać zaczną potencjał swoich firm.

Aktualnie mamy wiele obietnic, mówią przedstawiciele IBEC, a to nie jest adekwatne działanie w stosunku do potrzeb, więc należy zrobić znacznie więcej na etapie przygotowania kraju do ponownego rozruchu, by skrócić do minimum czas powrotu do stanu sprzed kryzysu wywołanego koronawirusem. IBEC chwali zapowiedzi o nieoprocentowanych pożyczkach dla przedsiębiorców, dobrze wypowiada się też o odroczeniach podatkowych, a i z zadowoleniem przyjęto zapowiedź o obniżeniu podatków dla firm, jednak to ważne będzie w okresie późniejszym.

Teraz potrzebne są wymierne programy wsparcia, więc pomoc skierowana do firm, które nadal próbują utrzymać się na rynku, a przychodzi im to z coraz większym trudem.

Wg lobbystów, aktualnie rząd powinien zwiesić pobieranie wielu lokalnych podatków od przedsiębiorców, a i wesprzeć ich działania w zakresie płatności czynszowych, więc albo partycypować w kosztach najmu lokali, albo wydać rozporządzenie o zawieszeniu czynszów, jednak z rządową gwarancją dla właścicieli lokali biznesowych, iż pieniądze zostaną im oddane.

IBEC domaga się też rozszerzenia programów dotyczących udzielania pożyczek bankowych małym i średnim przedsiębiorstwom oraz przeglądu rodzajów wsparcia kapitału obrotowego dla firm. Konfederacja chce również, aby rozszerzyć istniejący system gwarancji kredytowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Bogdan Feręc

Źr: IBEC

Polska-IE: Udostępnij...
Pracownicy niezadowo
Sobotni Serwis WNET
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish