Rząd raczej wezwie do pracy w domu

Już dzisiaj wiadomo, że na wtorkowym posiedzeniu gabinetu, zapadną nowe decyzje w zakresie walki z rosnącą falą zakażeń.

Główne zmiany opierać się będą na zaleceniach Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, ale też Komisji Gabinetowej ds. Covid-19, która spotka się dzisiaj. W przypadku NPHET sprawa jest już jasna i proponuje się wprowadzić dodatkowe ograniczenia, aby zmniejszyć możliwość transmisji wirusa SARS-CoV-2, ale o rekomendacji ciała rządowego, dowiemy się dopiero tego wieczoru.

Wydaje się jednak, że Komisja Gabinetowa, nie będzie szła drogą wyznaczoną przez NPHET i o ile rekomendować będzie podniesienie stopnia bezpieczeństwa w kwestii Covid, to będą to działania o charakterze lekkim o ile nie symbolicznym.

Wiemy też, że ministrowie, daleko są od wydania swojej zgody na wprowadzenie restrykcji wysokiego poziomu, a i sprzeciwiają się wprowadzaniu blokad, nawet tych lokalnych, ale inaczej sprawa wygląda w zakresie pozostawania w domach, bo tu może być odwrotnie. Z nieoficjalnych doniesień wiemy, że rząd, ponownie zaapeluje do pracodawców, by ułatwiali pracę zdalną, więc wszyscy ci, którzy taką mogą świadczyć, będą mogli pracować z domu. Pracodawca, który po decyzji gabinetu, odmawiać będzie takiego prawa osobie zatrudnionej, powinien liczyć się z konsekwencjami swojej decyzji, a powodem będzie łamanie zaleceń zdrowotnych władz państwowych.

Do niedawna, wiele było przypadków, że firmy, które zatrudniały pracowników biurowych, żądały, żeby ci wracali do swoich stacjonarnych miejsc pracy, więc odchodziły od sugestii, by praca zdalna, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, stała się normą.

Wiadomo też, iż ministrowie, a ściśle rzecz ujmując większa ich część, są za łagodnym podchodzeniem dla ograniczeń, a dodatkowe restrykcje, powinny wprowadzane być wyłącznie w ostateczności. Ministrowie przeciwni są również różnym formom nacisku, jaki jest na nich wywierany przez władze medyczne kraju i grupy reprezentujące niektórych zatrudnionych, więc zapowiedzieli, iż podejmą autonomiczne decyzje.

Rząd ma też zalecić, by społeczeństwo, powróciło do zasady dystansu społecznego i używało środków ochrony dróg oddechowych nawet tam, gdzie nie są one wymagane przepisami.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Małe lotniska zaczy
W Knock odbyła się
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська