Rząd przyspiesza rozmowy w kwestii hrabstw przygranicznych

W związku z decyzją rządu Arlene Foster o wprowadzeniu 4-tygodniowej kwarantanny na terene Irlandii Północnej oraz 1217 przypadkami koronawirusa z ostatnich 24 godzin, gabinet w Dublinie, przyspieszył spotkanie w sprawie zabezpieczenia hrabstw przygranicznych.

Rada Ministrów spotka się dzisiaj na wieczornym posiedzeniu, a tematem wiodącym będzie sytuacja epidemiologiczna na Północy, oraz potencjalne zmiany w poziomach ograniczeń w czterech hrabstwach przygranicznych. Sytuację analizuje również Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego, który przedstawi ministrom swoją opinię w tej sprawie.

Wydaje się, że rząd może postąpić w dwojaki sposób, bo albo podnieść stopień koronawirusowych obostrzeń do czwartego, albo wprowadzić dodatkowe ograniczenia. Mówi się też, że przejścia graniczne z Irlandią Północną mogą zostać zamknięte dla ruchu prywatnego, ale nie ucierpi na tej decyzji transport towarowy.

Jak podkreśla się w komunikacie zapowiadającym wieczorne posiedzenie rządu, w hrabstwach graniczących z Irlandią Północną, obserwowany jest wzrost ilości zachorowań na Covid-19, więc i ta kwestia będzie wpływała na decyzję ministrów.

Obecnie wprowadzeniem czwartego stopnia ograniczeń zagrożone są hrabstwa Donegal, Leitrim, Cavan i Monaghan.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Wicepremier mówi o
Scam Alert – AIB
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian