Rząd przygotowuje się do stymulacji gospodarki

W Ministerstwie Finansów i Departamencie Biznesu powstały już grupy robocze, które nakreślają pierwsze scenariusze działania kraju po pandemii koroanwirusa.

Obecnie tworzone są symulacje, jaki wpływ będzie miał wirus Covid-19 na ekonomię wyspy, a te staną się podstawą do stworzenia bardziej konkretnych planów gospodarczych, które określą działania rządu w kwestii pobudzenia całej gospodarki Irlandii.

Na obecnym etapie prac można spodziewać się jednego, a zapowiedziane to zostało zarówno przez ministra finansów, jak i zaznaczone przez premiera, że prawdopodobnie nastąpią obniżki niektórych podatków, co wyraźnie zmniejszy obciążenia fiskalne firm.

Z tego wynika, że główny nacisk pomocowy skierowany zostanie na irlandzki biznes, przede wszystkim na małe i średnie firmy, które są kołem zamachowym całej gospodarki tego kraju. Niestety nie można teraz powiedzieć, jak bardzo zmienią się niektóre ze stawek podatkowych, bo nie wszystkie, które dotyczą działalności biznesowej, ale trzeba podejrzewać, iż zmienione zostaną stawki podatku od towarów i usług, czyli VAT oraz podatki dochodowe firm.

Nie ma jeszcze sygnałów, aby takie same kroki podjęte zostały w stosunku do osób prywatnych, więc wszystkich, którzy pracują na etatach, ale nie można powiedzieć, iż niezmienione zostaną progi podatkowe, by dać nam trochę odetchnąć od obciążeń odprowadzanych do Revenue. Przy takim rozwiązaniu, co też będzie dobre dla gospodarki, napędzony zostanie rynek wewnętrzny, albowiem więcej pieniędzy w naszych portfelach, oznacza większe wydatki w sklepach.

Trochę inaczej działać będzie rząd w Polsce, bo nakazał przygotować się Urzędom Skarbowym do masowych kontroli firm i działań sprawdzających, po zakończeniu epidemii koronawirusa. Urzędy Skarbowe działania mają ukierunkować na wszystkie przedsiębiorstwa, które skorzystały z rządowej pomocy. Czynności kontrolne dotyczyć mają też sprawdzenia prawidłowości sprzedaży towarów, czyli nabijania na kasę wszystkich produktów w przypadku sprzedaży detalicznej i wystawiania faktur w hurtowniach.

Co kraj – to obyczaj.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/PAP

Polska-IE: Udostępnij...
Ciekawe przypadki To
Polish Consulate / K
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish