Rząd przygotowuje kraj na Brexit bez umowy

Tempa nabrały prace przygotowujące Irlandię na wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej bez umowy handlowej, a to oznacza, że trzeba będzie poradzić sobie z wieloma utrudnieniami.

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney poinformował, iż gabinet Micheála Martin przygotowuje pakiet rozwiązań na wypadek, gdyby nie udało się do końca roku podpisać umowy handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Minister Coveney dodał, iż nie widać obecnie istotnych postępów w rozmowach, więc coraz więcej wskazuje, że takiej umowy nie będzie, co z kolei wprowadzi całkiem nowe zasady handlu z Wielką Brytanią.

Po pierwsze wprowadzone zostaną cła, które opierać się będą na zasadach określanych przez Światową Organizację Handlu, a i potrzebna stanie się dodatkowa infrastruktura graniczna, by skutecznie prowadzić kontrole towarów z Wielkiej Brytanii. Jest jeszcze jedna kwestia, która spędza sen z powiek irlandzkich polityków, a tym jest granica z Irlandią Północną, bo formalnie, stanie się ona zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, więc jako taka, powinna być w odpowiedni sposób zabezpieczona i to pod wieloma względami.

Gabinet w Dublinie nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, więc dążyć ma do przyspieszenia rozmów w kwestii podpisania dokumentu porozumienia, jednak rozumie, że nie można zrobić tego na siłę, czyli o ile namawiać będzie strony do zintensyfikowania rozmów, to właściwie wszystko, co w tej sprawie może zrobić.

Irlandzki rząd chciałby także, aby do końca uregulowane zostały sprawy granicy na wyspie, czyli oczekuje deklaracji, czy protokół irlandzki, będzie miał moc obowiązującą, więc zabezpieczy interesy Republiki w kontaktach handlowych i wymiany osób po 31 grudnia 2020 roku.

Do tej pory władze brytyjskie jakby unikały udzielenia konkretnej odpowiedzi na pytania Dublina, ale pojawiały się też zapewnienia, że granica w ramach wyspy pozostanie otwarta, jednak pewne przyjęte przez Downing Street regulacje prawne, na dobrą sprawę temu przeczą.

Ważne jest teraz, by do końca roku, zakończyć proces uściślania umów, niezależnie od tego, w jakiej formie nastąpi ostateczny rozwód Brytyjczyków z Unią Europejską, zakończył Coveney.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzka firma zami
Czy możliwa jest ko
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish