Rząd przetestuje 100 000 osób tygodniowo

Wzrost ilości zakażeń wirusem Covid-19 stał się podstawą do natychmiastowych działań rządu, który zapowiedział poprzez szefa HSE, iż testować będzie 100 000 osób tygodniowo.

Do połowy przyszłego miesiąca HSE prowadzić będzie szeroką akcję testowania mieszkańców Irlandii, którzy zakwalifikowani zostali do grupy podwyższonego ryzyka zachorowaniem na koronawirusa, a testy prowadzone będą we wszystkich jednostkach, jakie są obecnie przygotowane do prowadzenia takich badań, czyli będą to jednostki stacjonarne i polowe.

Dyrektor HSE Paul Reid zapewnił, że działania Zarządu Służby Zdrowia zgodne są z „mapą drogową”, jaką w zakresie przeprowadzania testów nakreśliło Ministerstwo Zdrowia, a jednocześnie w ten sposób HSE chce wykryć jak najwięcej osób zakażonych, które mogą przenosić wirusa na inne osoby. Wg Reida chodzi tu o zakażonych, którzy w sposób lekki lub bezobjawowy przechodzą chorobę wywołaną wirusem Covid-19, więc bezwiednie mogą rozprzestrzeniać ją wśród osób, z którymi mają kontakt.

Dyrektor Reid uważa, że ostatnie rozluźnienie, jakie zapanowało w społeczeństwie, jasno wskazuje, że wirus nadal jest na wyspie obecny, jest też w pełni aktywny i transmitowany na inne osoby. Należy podjąć natychmiastowe działania, w celu ograniczenia kontaktów, a i wykrycia źródeł zakażenia, by chronić osoby z niższą odpornością.

Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu testów na dużą skalę powinna być podjęta do końca tygodnia, a tę podpisać musi minister zdrowia Simon Harris. Z informacji przekazanych przez Departament Zdrowia wynika jednak, że minister czeka jeszcze z decyzją i szczególnie dokładnie obserwuje ilość zakażeń w kraju. W tym zakresie zaznaczono, że o ile okaże się to konieczne, decyzja o uruchomieniu testów na szeroką skalę, może zostać podjęta w każdej chwili.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij...
Garda obserwuje wzro
Niezauważalni bohat
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish