Rząd przedłuży ważność praw jazdy? Raczej tak

Posłanka Fine Gael Emer Higgins zwróciła się w zapytaniu poselskim do ministra Ryana, w kwestii przedłużenia ważności praw jazdy.

Z informacji, jakie zebrała posłanka, ale również z korespondencji, jaką otrzymuje, wynika, że wielu kierowców, w tym zawodowych, obawia się, że ich dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami mechanicznymi, stracić mogą ważność, co z kolei zablokuje im możliwość wykonywania pracy lub po prostu poruszania się samochodami po irlandzkich drogach. Powodem są opóźnienia spowodowane pandemią koronawirusa i znacznie wolniejszym opracowywaniem wniosków o przedłużenie ważności praw jazdy.

Posłanka Fine Gael zwróciła się więc bezpośrednio do ministra klimatu, sieci komunikacyjnych i transportu Eamona Ryana, by ten rozważył propozycję automatycznego przedłużenia ważności praw jazdy, na którą minister częściowo przystał.

Posłanka Emer Higgins:

– Cieszę się, że minister Ryan rozważa obecnie moją propozycję przedłużenia okresu ważności praw jazdy. W ostatnich tygodniach skontaktowało się ze mną wielu kierowców, którzy potrzebują prawa jazdy do pracy, w tym personel medyczny pierwszej linii. Ówczesny minister (Ross), przedłużył ważność praw jazdy do 30 czerwca na skutek niezdolności do wytworzenia nowych licencji w okresie blokady. Jednak w tym czasie nagromadziły się duże zaległości, a dystans społeczny ograniczył zdolność personelu do wydawania licencji. Bez winy personelu lub osób ubiegających się o prawo jazdy nie jest obecnie możliwe odnowienie prawa jazdy w odpowiednim czasie. W wyniku tego opóźnienia nikt nie powinien narażać i tracić środków do życia. To zdroworozsądkowe rozwiązanie pozwalające przezwyciężyć nieprzewidziany kryzys. Na początku tego roku prawa jazdy i pozwolenia na naukę, które miały wygasać od 1 marca do 30 czerwca 2020 r., Zostały przedłużone o cztery miesiące od daty ich wygaśnięcia. Biura NDLS nie są w stanie ułatwiać żadnych wejść ze względu na wymogi dotyczące dystansu społecznego oraz w interesie ochrony pracowników i klientów. Wszystkie spotkania należy teraz rezerwować z wyprzedzeniem, co spowodowało wzrost zapotrzebowania na spotkania. Jeśli dla ministra Rossa przedłużenie praw jazdy na początku tego roku miało sens, równie rozsądne byłoby, gdyby minister Ryan przedłużył je teraz. Wzywam ministra Ryana do podjęcia szybkich i zdecydowanych działań, aby kierowcy mogli nadal legalnie podróżować do pracy.

Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij...
Transport i ruch poj
Czarny czwartek Ryan
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish