Rząd przeciwny 5. poziomowi ograniczeń

Jak poinformowano po posiedzeniu rządu, ten nie zgodzi się na wprowadzenie w całym kraju piątego poziomu ograniczeń, ale przygotowuje się do podniesienia stopnia do trzeciego.

Po spotkaniu z naczelnym lekarzem kraju dr. Tonym Holohanem gabinet Micheála Martina podjął decyzję, iż odrzuci porady Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, co oznacza, że piątego poziomu ograniczeń, nie będzie, przynajmniej przez jakiś czas. Rząd poinformował natomiast, iż w najbliższym czasie przygotować się na podniesienie poziomu obostrzeń do trzeciego i to w całym kraju.

Decyzja, co warto podkreślić, nie jest ostateczna, a i staje w sprzeczności z zaleceniami NPHET, więc gabinet zaczął realizację swojego planu, a ten decyzje polityczne stawia ponad opiniami specjalistów ds. zdrowia publicznego.

Wysocy rangą urzędnicy związani ze światem medycyny uważają, że to „bardzo niebezpieczne posunięcie”, gdyż upolitycznia proces ochrony zdrowia w kraju.

W notatce dla prasy rząd Martina zaznaczył, iż niezwykle poważnie podchodził i również dzisiaj podszedł do zaleceń NPHET, jednak musi dbać również o stan gospodarczy państwa, a decyzja podniesienia poziomu ograniczeń do piątego, będzie ostatecznością.

Obecnie sprawa podniesienia ograniczeń do poziomu trzeciego, przedstawiona zostanie Komisji Oireachtas ds. Covid-19. Jeżeli to ciało przyjmie argumentację rządu i zgodzi się na podniesienie poziomu ograniczeń do trzeciego, nie zaś zgodnie z zaleceniem do piątego, taki wprowadzony zostanie na obszarze całego kraju.

W tej sprawie pojawiło się także wiele pytań i prób wyjaśnienia postępowania gabinetu, czyli opozycja z jednej strony żąda wyjaśnień, a i natychmiastowych spotkań z premierem oraz ministrem zdrowia Stephenem Donnelly. Oba spotkania mogą zbyć zorganizowane jeszcze dzisiaj.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

.

Polska-IE: Udostępnij
Profesor Mirosław M
Pokątna produkcja w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian