Rząd powinien zamrozić czynsze na rok i obniżyć podatki osobiste

Jeden z ekonomistów i adiunkt na University College Dublin John Fitzgerald postawił tezę, że rząd powinien postawić na wspieranie rynku detalicznego.

Wg ekonomisty w chwili, kiedy mamy do czynienia z zapaścią gospodarczą, ważne jest, by mieszkańcy Irlandii, skoncentrowali się na wydawaniu pieniędzy, co oznacza, że dochód rozporządzalny powinien być wyższy, niż było to przed pandemią.

O co w tym wszystkim chodzi? W gruncie rzeczy to wszystko jest proste, bo zarówno ekonomia kraju, jak i nasze domowe budżety, bo jeżeli w portfelach mamy więcej pieniędzy, na więcej możemy sobie pozwolić, czyli idziemy na zakupy, a w sklepach, nie liczymy się z każdym euro.

Jak to osiągnąć? Cóż. Należy obniżyć nasze koszta stałe, więc np. te związane z utrzymaniem domów i mieszkań. Czyli znowu wracając do podstaw ekonomii, jeżeli czynsze pozostaną na dotychczasowych poziomach, nasz dochód, o ile się nie zwiększy, to z całą pewnością nie będzie niższy po powrocie do pracy, a to oznacza, że przez jakiś czas, nie będziemy musieli martwić się o wzrastające obciążenia czynszowe, a te najczęściej są największym elementem w wydatkach domowych ogółem.

Gdyby jeszcze do tego wszystkiego gabinet obniżył nam na taki sam okres podatki, to wtedy z całą pewnością pieniędzy będziemy mieli więcej, a w takim przypadku już tylko jeden krok, aby rząd pokrył sobie straty ze wpływów z podatków osobistych, większymi dochodami z podatków od towarów i usług, od osób prawnych i wszystkich innych, które związane są z handlem.

Jakby na to wszytko nie patrzeć, obniżenie podatków, zamrożenie czynszów, a na dodatek utrzymanie zakazu eksmisji, w gruncie rzeczy będzie dobrodziejstwem dla Irlandii, bo ludzie poczują się bezpieczniej, będą mieli więcej pieniędzy w portfelach, a i częściej pojawiać się będą w sklepach, kawiarniach i restauracjach, żeby pozbyć się „nadmiaru” gotówki.

Jest tylko jedno, ale…

Rząd musi chcieć to zrobić, a na to się nie zanosi.

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij...
Wyraźne przyspiesze
POTĘŻNE UDERZENIE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish