Rząd powinien wprowadzić wyższy podatek

Już nie tylko opozycja parlamentarna wzywa rząd do wprowadzenie nowego podatku, a ciało, które może we własnym zakresie zadecydować o rozpoczęciu procesu zmiany ustawy o nieruchomościach.

Obecnie szacuje się, że w całym kraju jest 137 000 wolnych domów, które nie są wykorzystywane ani do zamieszkania długo- lub krótkoterminowego. To z kolei stało się podstawą do wydania opinii przez Komisję Wspólną Oireachtas ds. Mieszkalnictwa, iż gabinet powinien rozważyć wprowadzenie podatku od wolnych domów oraz gruntów, co może wpłynąć na przywrócenie tych lokalizacji i jednostek mieszkalnych na rynek.

Zaproponowano również, aby podatek gruntowy podniesiony został ponad planowane wcześniej 3%, ale tylko w zakresie wolnych domów i gruntów.

Pełny raport i zalecenia Komisji Wspólnej Oireachtas ds. Mieszkalnictwa opublikowane zostaną we wtorek, czyli jutro, a zaleci się również zwiększenie maksymalnego dostępnego finansowania w ramach Programu Napraw i Leasingu z obecnego limitu 60 000 euro. Program ten został wprowadzony, aby pomóc w przywróceniu wolnych nieruchomości do użytku na cele mieszkalnictwa socjalnego.

W powstawaniu raportu istotny udział miała opozycja parlamentarna, która zgłosiła szereg zmian, a i zaproponowała rozwiązania, a te znalazły się w zaleceniach dla rządu. Tym samym, o ile gabinet rozpocznie realizację zaleceń, wstępnie w propozycjach zmian przepisów, nie musi się obawiać, iż będą one blokowane w parlamencie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tak spowalnia gospod
Nie będzie wcześni
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська