Rząd powinien uniemożliwić eksmisje i wzrosty czynszów

W sprawie wzrostu bezdomności dorosłych i dzieci, jaki zaobserwowano w ostatnim miesiącu, wypowiedział się poseł opozycji.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkaniowych Eoin Ó Broin wyraził zaniepokojenie wzrostem liczby dorosłych i dzieci mieszkających w domach opieki w październiku. Według najnowszych danych Departamentu Mieszkalnictwa w październiku 2020 r. 8737 osób dorosłych i dzieci korzystało z usług dla bezdomnych, co stanowi wzrost o 81 osób od września.

Poseł Ó Broin powiedział:

– Najnowsze dane opublikowane przez Departament Mieszkalnictwa wskazują, że 6905 dorosłych, 2642 dzieci i 1117 rodzin przebywało w październiku w zakwaterowaniu awaryjnym. W porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza to wzrost o 59. dzieci i 22. dorosłych. Liczby zaczęły nieznacznie spadać w poprzednich miesiącach z powodu zakazu eksmisji, co miało związek z pandemią Covid-19, ale niestety, ten spadek nie potrwał nawet do października. 8737 dorosłych i dzieci nie ma teraz bezpiecznego dachu nad głową. Za tymi liczbami stoją prawdziwi ludzie, którzy zawiedzeni są przez nasz system mieszkaniowy. Rząd musi zrewidować swój sprzeciw wobec poprawki Focus Ireland, która uniemożliwiłaby właścicielom nieruchomości eksmisję rodzin, deklarującym, że chcą sprzedać swoją nieruchomość. Musimy zobaczyć również większy nacisk na usługi zapobiegania bezdomności, zatrzymywanie rodzin w ich domach i współpracę z lokalnymi władzami w celu opracowania planów działań, zanim te rodziny nie będą miały innego wyjścia, jak tylko skorzystać z usług w noclegowniach dla bezdomnych. Biorąc pod uwagę trwającą pandemię Covid-19, rząd musi przywrócić zakaz wydawania zawiadomień o eksmisji, podwyżkach czynszu i samych eksmisji, przynajmniej do marca 2021 r.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Morska droga do Euro
Należy unikać kole
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian