Rząd pomoże rolnikom po brexicie

Gabinet zintensyfikował prace w zakresie pomocy rolnikom, jeżeli nie pojawi się pobrexitowa umowa handlowa.

Jak się teraz wydaje, Brexit może być w jego twardej formie, więc bez porozumienia handlowego, a to nastręczać będzie wiele trudności, głównie dla sektora rolnego i spożywczego. Źródła w Brukseli donoszą jednak, iż prowadzone są obecnie intensywne negocjacje, co może doprowadzić do zawarcia umowy cząstkowej, więc regulacji doczeka się większość obszarów współpracy na linii Unia Europejska a Wielka Brytania. Może być też tak, o czym powiedział główny negocjator ds. brexitu z ramienia UE Michel Barnier, że przez kilka miesięcy, będziemy funkcjonować bez żadnej umowy handlowej.

Niezależnie od formy brexitu, ten, będzie miał wpływ na obroty handlowe Irlandii ze Zjednoczonym Królestwem, więc ważne jest, by gabinet, miał plan pomocy sektorom, które najbardziej cierpieć będą z tego powodu.

Tak dziej się teraz w resorcie rolnictwa, który opracowuje plany wsparcia dla rolników, a pakiety ratunkowe przygotowywane są na różne scenariusze i różny rozwój wypadków.

Prace w Ministerstwie Rolnictwa rozpoczęły się, kiedy niknąć zaczęła nadzieja na porozumienie, a związki zawodowe reprezentujące rolników i przemysł mięsny stwierdziły, że zbliża się do nas wielki kryzys i brakować będzie wielu komponentów do produkcji. Mówi się w apelach kierowanych do rządu, iż deficyt pasz, jest prawie pewny, a wpływać będzie to na wielkość produkcji mięsnej, co odbije się w równym stopniu na konsumentach, jak i na obrotach międzynarodowych. Przewiduje się również istotny spadek zatrudnienia w sektorze rolnym oraz mięsnym, co z kolei wywoła wzrost bezrobocia i to już w pierwszych miesiącach bez umowy.

Obecnie rozmowy o pomocy rządowej toczą się na szczeblu ministerialnym, więc pomiędzy ministrem rolnictwa Charliem McConalogue a ministrem ds. wydatków publicznych i reform Michaelem McGrath, jak dodaje się w komunikacie, w ostatnich dniach, zostały zintensyfikowane.

Bogdan Feręc

Źr: Farming Independent/Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Podróże między Ir
Imigranci częściej
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian