Rząd planuje całkowicie zlikwidować bezrobocie

W nadchodzącym tygodniu do rąk ministrów trafi nowy plan, w którym przygotowany zostanie program wyprowadzenia z bezrobocia 400 000 osób.

Cel planu jest prosty, czyli odzyskanie wszystkich miejsc pracy, jakie poprzez działanie koronawirusa, zostały utracone, a inicjatywa w pierwszej fazie stawiać będzie na przekwalifikowanie i inwestycje, które do tej pory, nie były planowane. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli założeń, jakie znalazły się w projekcie, do 2023 roku, bezrobocie w Irlandii ponownie ma być zerowe, a za takie na wyspie uważa się na poziomie 4,5 lub mniej procent.

O nowym planie poinformował dzisiaj w radiu News Talk minister transportu Eamon Ryan, który powiedział:

– Jest to konsekwencja zielonego ożywienia i potwierdza to, co mówi Unia Europejska, że ożywienie będzie ekologiczne oraz cyfrowe. Będzie oznaczać inwestowanie w energię odnawialną, co może być ogromną korzyścią gospodarczą dla kraju, w którym mamy względną przewagę konkurencyjną. Może również oznaczać rozwój pływających morskich farm wiatrowych na zachodnim, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu. Będzie to oznaczać inwestycje w poprawę jakości naszych budynków, ich modernizację, co przyniesie ogromne korzyści zdrowotne, a także ekonomiczne.

Między innymi w tym zakresie planuje się rozwijać szkolenie pracowników, ale i zwiększyć ilość praktyk zawodowych, których obecnie mamy na ok. 1500 kierunkach, jednak ich ilość zwiększona zostanie o kolejne 9000.

Minister Ryan stwierdził:

– To praktyki zawodowe, dzięki którym wiesz, że przez następne 30/40 lat możesz mieć naprawdę dobre dochody, naprawdę dobrą, wysokiej jakości, kwalifikowaną pracę. Więc to jest przykład, w którym myślę, że nasza pozycja w rządzie polega na tym, aby faktycznie napędzać zieloną poprawę sytuacji gospodarczej i pozycjonować ten kraj na przyszłość.

Dodał, że ożywienie nie może polegać tylko na wzroście.

– Ożywienie gospodarcze nie może opierać się tylko na wzroście gospodarczym, bo musi być także miarą postępu społecznego, a także dobrobytu. Czyli potrzebne jest poszerzenie definicji tego, co uważamy za sukces, i to właśnie zamierzamy połączyć je z ożywieniem gospodarczym. Chodzi również o jakość życia, a nie tylko o wielkość wzrostu gospodarczego.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Polska-IE: Udostępnij
TEMPLE W DOMU
Jeżeli chcesz praco
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian