Rząd omówił atak na HSE

Na posiedzeniu Rady Ministrów jednym z punktów obrad stał się ubiegłotygodniowy atak na komputery HSE, ale rząd, nie podjął w tym zakresie ostatecznych decyzji.

Apelowano wcześniej, aby gabinet zwołał posiedzenie irlandzkiego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, który znany jest w Irlandii pod nazwą Komitet „F”, ale obecnie ministrowie uznali, iż potrzebują większej ilości informacji pochodzących od służb. Nie zmienia to faktu, że rośnie w kraju presja wywierana na rząd, któremu niektóre z partii opozycyjnych zarzucają bierność w tym zakresie, a i niektórzy członkowie ugrupowań koalicyjnych mówią, iż potrzebne są odważne i szybkie decyzje w tej sprawie.

Tak też twierdzi m.in. współprzewodnicząca Socjaldemokracji Catherine Murphy, która stwierdziła, że posiedzenie Komitetu „F”, powinno odbyć się natychmiast i powinno się na nim podjąć decyzje, które wpłyną na bezpieczeństwo kraju oraz jego mieszkańców. Murphy dodała, iż nie wiadomo obecnie, jakie dane dostały się w ręce hakerów, gdzie pojawiać się mogą w sieci i jaki wpływ będzie to miało na mieszkańców Irlandii, dlatego ważne jest, by Komitet „F”, podjął kroki zaradcze i nadzorował cały proces związany z poszukiwaniem sprawców. Socjaldemokratka mówiła również, że ujawnił się także sposób, w jak zły sposób zarządza się obroną kraju przed atakami hakerskimi, a to rażące włamanie do systemu danych HSE, nie powinno być pozostawione bez postawienia zarzutów, również na poziomie krajowym, gdyby wyszły na jaw, jakieś zaniedbania w tym zakresie.

Murphy stwierdziła jednocześnie, iż wydaje się, że rządzący, nie chcą teraz wziąć odpowiedzialności za atak, chociaż już wcześniej gabinet otrzymywał sygnały, że do takiego zdarzenia może dojść. Sieci informatyczne instytucji rządowych i wszystkie te, które gromadzą dane o mieszkańcach kraju, z całą pewnością powinny doczekać się zwiększenia wsparcia w zakresie głębszego zabezpieczenia danych wrażliwych, zakończyła.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian