„Rząd okazuje brak szacunku dla najemców”

Przypadkowe podejście rządu do sektora wynajmu musi się skończyć.

Rzecznik ds. mieszkań i spraw pracowniczych w Partii Pracy senator Rebecca Moynihan wezwała rząd do zaprzestania podejścia do zarządzania zakazem eksmisji wprowadzonym w uznaniu wpływu pandemii na zatrudnienie. 

W swoim wystąpieniu senator Moynihan podkreśliła i zaapelowała do rządu, aby wykorzystał obecny stanu rynku najmu do przyjęcia ambitnego i długoterminowego podejścia, w szczególności do zakończenia odnawiania cyklu wzrostu i spadku rodzin bezdomnych.

Senator Moynihan powiedziała:

– Z dyskusji na temat ustawy dotyczącej najmu lokali mieszkalnych w Komisji jasno wynika, że ​​rząd nadal zajmuje się kryzysem wynajmu w sposób przypadkowy. Treść ustawy ani żadna z jej propozycji nie została udostępniona Komisji, ale rząd spodziewał się, że jego stanowisko, zostanie to po prostu przyjęte. Ten rząd stosuje fragmentaryczne podejście do ochrony najemców w czasie pandemii. Traktują najemców jak obywateli drugiej kategorii. Rząd proponuje, aby każdy zarejestrowany, jako zalegający z płatnością miał przedłużoną ochronę od kwietnia do lipca. Będzie to miało wpływ na około 700 najemców z 200 000 w tym kraju. Jednak po zniesieniu limitu 5 km najemcy, którzy działają w prywatnym sektorze najmu, w przypadku najbardziej niepewnych najmów, mogą zostać eksmitowani. Rząd musi wykorzystać ten zakaz eksmisji, jako okazję do zbadania istniejących struktur mieszkaniowych, aby położyć kres bezdomności rodzin i chronić najsłabszych w naszej gospodarce. Trzeba przyjrzeć się szerszej kwestii, a rząd musi zakończyć swoje podejście do wynajmujących lokatorów w środku pandemii z ogromnym bezrobociem, w szczególności bezrobociem wśród młodzieży. Rząd okazuje brak szacunku dla najemców. Oprócz niejasnego zakazu eksmisji, minister finansów rzuca bombę, gdy w czerwcu zostanie poddana rewizja pandemicznego zasiłku dla bezrobotnych, który chroni najbardziej narażonych pracowników w naszej gospodarce. Ta ciągła niepewność szkodzi zdrowiu psychicznemu ludzi i igra z ich życiem. To musi się skończyć.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian