Rząd odrzucił propozycję zmniejszenia podatku od oleju opałowego

W ramach wsparcia dla rodzin, które borykają się z kosztami za energię elektryczną i grzewczą, Sinn Féin zaproponowało, aby gabinet zawiesił pobieranie podatku od oleju opałowego.

Zgłaszający ten wniosek poseł Sinn Féin Pearse Doherty powiedział, że da to znaczną ulgę tysiącom mieszkańców kraju, więc ich rachunki powinny obniżyć się o 84 € za 1000 litrów oleju opałowego. Doherty podkreślił, że teraz cena napełnienia zbiornika o pojemności 1000 litrów, to już ponad 1300 €, a z danych krajowych wynika, iż ok. 1,5 miliona gospodarstw domowych, używa do ich ogrzania oleju opałowego.

Poseł największej partii opozycyjnej argumentował, iż można znieść opodatkowanie od olejów mineralnych, jakie nakładane jest przez państwo, a tym samym dać nieznaczną obniżkę kosztów ogrzewania domów.

Takiego kroku oczekują gospodarstwa domowe o najniższych dochodach i każda ulga w chwili szalejącej inflacji jest ważna, by w odpowiedni sposób wspierać rodziny w całym kraju, mówił Pearse Doherty. Poseł skrytykował jednocześnie postępowanie koalicji rządzącej, która odrzuciła już wiele inicjatyw Sinn Féin, jak i tę ostatnią, związaną z obniżeniem opodatkowania oleju opałowego.

Z odpowiedzi rządu możemy się natomiast dowiedzieć, że rezygnacja z opodatkowania oleju opałowego, której może dokonać rząd bez zgody Unii Europejskiej, kosztowałaby Skarb Państwa i to tylko w tym roku 74 mln €.

To pieniądze, których rząd nie chce stracić, bo przeznaczane są na inicjatywy krajowego programu modernizacji.

Sinn Féin zapowiada, że nie ustanie w wysiłkach i nadal walczyć będzie o obniżenie podatków od paliw grzewczych.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Przez brak nawozów
Ceny domów nadal ro
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська