Rząd odrzuca naciski o nowy gabinet

Niektóre koła polityczne w kraju, naciskają na rząd, aby ten ustąpił, co da możliwość utworzenia nowego gabinetu.

Tu jednak pojawia się pewien problem, bo rozmowy koalicyjne między Fianna Fáil a Fine Gael nadal się toczą, a dzieje się to z powodu koronawirusa powoli, a i nie ma chyba już nadziei, że Sinn Féin uda się zebrać odpowiednio dużą ilość zwolenników w Dáil, by poparli kandydaturę Mary Lou McDonald i obsadzenie przez nią stanowiska premiera.

Niezależnie od tego, powiedzieć trzeba, że zmiana obecnej ekipy rządzącej, nie jest aktualnie dobrym rozwiązaniem, mając na uwadze tylko epidemię koronawirusa.

Jak już niejeden raz mówiłem, nie jestem zwolennikiem obecnej ekipy trzymającej władzę w Irlandii, więc raczej zależy mi, by Fine Gael odsunąć od rządowych gabinetów. Niemniej jednak, co też wielokrotnie dodawałem, rząd Leo Varadkara, dobrze działa w sytuacji krytycznej, w jakiej znalazła się wyspa.

Słowa krytyki o przeciąganiu prac i nadmiernym rozciąganiu kadencji, wylały się teraz na ministra finansów Paschala Donohoe, który powiedział na konferencji prasowej, że nie należy spodziewać się utworzenia nowego gabinetu przed Wielkanocą.

Krytykom słów ministra Donohoe przypominam, że nikt w kraju, nie wie obecnie więcej o koronawirusie, walce z nim i możliwych rozwiązaniach, a i krokach, jakie należy podjąć, niż właśnie rząd Leo Varadkara i to w sytuacji, czy to się komuś podoba, czy też nie.

Dlatego nawet jako osoba stojąca w opozycji do obecnego gabinetu, nie jestem zainteresowany szybkimi zmianami na szczytach władzy, przynajmniej do chwili opanowania epidemii. Po jej zakończeniu – sam głośno i wyraźnie powiem: Premier Varadkar i jego gabinet – musi odejść!!!

Bogdan Feręc

Polska-IE: Podziel się...
Kolejny koronawiruso
„Skutki tej pandem
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish