Rząd obawia się świątecznych podróży Polaków

Kiedy podjęto decyzję o zniesieniu piątego poziomu ograniczeń, powstała obawa, że w okresie świąt, pojawi się na wyspie wiele osób, które mogą przyczynić się do wzrostu ilości zakażeń.

Ministerstwo Transportu przeprowadziło pewną symulację i obliczyło, iż na święta Bożego Narodzenia, do Irlandii może przylecieć nawet ponad 50 000 osób, a to, może grozić wyższym wskaźnikiem zachorowalności na Covid-19. Jak podkreślił w swojej wypowiedzi minister transportu Eamon Ryan, nie można obecnie powiedzieć, że sytuacja wirusowa w kraju jest doskonała, ale dodał, że nie jest tragiczna, jak ma to miejsce w kilku państwach na kontynencie.

Niemniej jednak rząd, nie namawia do podróży na wyspę, a nawet proponuje, aby przyjazd opóźnić, co pozwoli na kontrolowanie ilości osób, które mogą w ten sposób, importować SARS-CoV-2 na wyspę. Namawia się też osoby planujące przylot do Irlandii, by o ile to konieczne, zrezygnowały w kilkuosobowych wypraw i ograniczyły je do jednej lub maksymalnie dwóch osób z rodziny.

Apel skierowano też do rezydentów Irlandii, w tym bezpośrednio do Polaków i rodowitych mieszkańców Hiszpanii, którzy tradycyjnie w tym czasie albo lecą na święta do swoich krajów, albo przyjmują rodziny na wyspie. W tym roku doradza się, aby plany zmodyfikować i zrezygnować z tych podróży.

Minister transportu Eamon Ryan:

– Dla tych z zagranicy nie będzie to łatwy czas. Nie zachęcamy ludzi do podróżowania w Boże Narodzenie. Wiemy, że będzie to bardzo trudne, ale musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby stłumić wirusa.

Podobnego zdania jest naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który powiedział:

– Ludzie prawdopodobnie ludzie podejmą decyzję o powrocie do domu. Nadal odradzamy wszelkie zbędne podróże na wyspę i poza nią, prosząc osoby, które nie mieszkają tu na co dzień i które chcą przyjechać do domu do rodziny na Święta Bożego Narodzenia, aby odłożyli to w tym roku. Trudno jest prosić ludzi o zrobienie tego, ale jest taka potrzeba.

Tony Holohan odradza również krótkie wyjazdy świąteczne, bo i one mogą skutkować większą ilością zakażeń, a w krajach o wyższej ilości przypadków koronawirusa, niż jest to w Irlandii, o infekcję jest znacznie łatwiej. Naczelny lekarz kraju dodał, iż wiele państw europejskich, stosuje obecnie wyższe poziomy ograniczeń, więc podróżni, mogą spotkać się z nakazową kwarantanną.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Kilka tysięcy firm
Ryanair zwiększy il
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian