Rząd niepewności. Kiedy dowiemy się o otwarciu pubów?

Premier Micheál Martin stwierdził, że nie ma pewności, jak potoczą się koronawirusowe losy Irlandii, czyli jak postępować będą kolejne działania gabinetu w kwestii odmrażania gospodarki.

Obecnie dużo niepewności jest w zakresie ponownego otwarcie pubów, a jasnych wytycznych domaga się wciąć Stowarzyszenie Licencjonowanych Winiarzy, chociaż już wcześniej wicepremier Varadkar zapowiadał, że ta decyzja zapadnie w ostatniej chwili.

Aktualnie słowa swojego zastępcy potwierdza premier Martin, który zaznaczył, że dopiero we wtorek po długim weekendzie, na posiedzeniu gabinetu, omawiana będzie sprawa 4 fazy odmrażania kraju.

Premier podkreślił jednak, że puby, nie powinny liczyć na szybką decyzję w kwestii ich otwarcia, gdyż ostateczna decyzja może zapaść tuż przed 10 sierpnia, a będzie uwarunkowana ilością przypadków zakażeń. Premier Martin jest także zaniepokojony wzrostem ilości zachorowań na koronawirusa, chociaż wciąż ma nadzieję, że uda się uniknąć takiego wzrostu, jaki już teraz obserwowany jest w Hiszpanii, Włoszech, Francji oraz w Polsce. Wg Martina, pomocne jest w ograniczeniu ilości zakażeń samo irlandzkie społeczeństwo, które niechętnie, ale stosuje się do większości zaleceń, chociaż nadal próbuje walczyć z nakazami i ograniczeniami.

Szef gabinetu jest jednak przekonany, że mieszkańcy Irlandii, rozumieją potrzebę wprowadzenia podstawowych środków ochronnych, więc zakrywania twarzy w zamkniętych miejscach publicznych i w transporcie.

Premier oświadczył również, iż o ile gabinet zdecyduje się na wydanie zezwolenia na otwarcie pubów, to znajdą się one pod ścisłym nadzorem i wprowadzone zostaną kontrole tych miejsc, a każde złamanie przepisów, prowadzić będzie do wydania nakazu natychmiastowego zamknięcia lokalu, który pozwoli sobie na łamanie lub obchodzenie ograniczeń.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Gospodarka strefy eu
PFzI: IRLANDZKA EKST
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian