Rząd nie zna prawdziwej liczby zgonów spowodowanych koronawirusem

Doktor Tony Holohan przyznał, iż Ministerstwo Zdrowia, nie ma obecnie pewności, czy dysponuje pełnymi informacjami o ilości zgonów spowodowanych wirusem Covid-19.

Dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia dr Tony Holohan powiedział, iż w związku z pandemią, notowana jest śmiertelność osób, które zmarły po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, więc inne zgony, nie są włączane do statystyk dotyczących tego zakresu śmierci. W związku z tym prawdziwa liczba zgonów koronawirusowych w Irlandii może być znacznie wyższa, ale aby to potwierdzić, należałoby przeprowadzić badania osób zmarłych.

Dr Holohan dodał, że w najbliższym czasie jego zespół zamierza przeanalizować wszystkie zgony w Irlandii, które miały miejsce od chwili wybuchu epidemii na wyspie, co może pomóc w ustaleniu pełnej liczby ofiar koronawirusa w kraju.

Wczoraj z powodu zakażenia wirusem Covid-19 zmarło 41 osób, w tym 25 mężczyzn i 16 kobiet, co daje nam łączną liczbę zgonów 406, natomiast badania potwierdziły, iż koronawirusem zakaziło się kolejnych 548 osób i całkowita liczba zakażonych w Republice to obecnie 11 479 osób. Większość przypadków śmiertelnych dotyczy osób starszych, głównie tych z domów opieki, ale wśród zmarłych są też osoby w wieku średnim, potwierdza raport grupy zadaniowej.

Szef zespołu zajmującego się oceną wpływu koronawirusa na społeczeństwo dr Holohan powiedział również, iż obecnie nie można stwierdzić z pełnym przekonaniem, że przedłużony okres ostrych środków bezpieczeństwa, spełni pokładane w nim nadzieje i czy po 5 maja, możliwe stanie się złagodzenie zasad, jakie wprowadzono na czas pandemii. Holohan wyraził nadzieję, iż w czasie najbliższych dwóch tygodni, Irlandia dotrze do szczytu zachorowań i stopniowo łagodzone będą obostrzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Poland facing more R
Więcej włamań i k
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish