Rząd nie zapłaci okupu

Stanowisko gabinetu jest jasne i powtórzył je dzisiaj minister szkolnictwa wyższego Simon Harris, a jednocześnie wezwał do dużej ostrożności w najbliższych dniach.

Rząd jest świadomy „realnego ryzyka” i zagrożeń, jakie płyną z włamania do baz danych HSE, ale nie chce również zapłacić okupu, jaki wyznaczono za odsprzedanie mu skradzionych informacji. Przedstawiciele irlandzkich władz państwowych wiedzą również, jakie ewentualna publikacja danych niesie zagrożenia, jednak wzywa opinię publiczną, by ignorowała wiadomości, jakie wkrótce mogą zacząć się pojawiać.

W dzisiejszym programie stacji telewizyjnej RTÉ mówił o tym minister Simon Harris, który nazwał cyberatak podłością. Słowa ministra Simona Harrisa zbiegły się z ogólnym ostrzeżeniem rządu, który udzielił porad mieszkańcom Irlandii, aby strzeli się oszustów podszywających pod różne instytucje. Zaleca się przede wszystkim nieodpowiadanie na wiadomości tekstowe, ostrożne otwieranie e-maili, a i rozmowy telefoniczne, jeżeli pochodzą z nieznanego numeru, także powinny budzić nasze wątpliwości.

Rząd zaleca również, aby każdorazowo, kiedy otrzymamy taką informację lub podjęta zostanie inna próba kontaktu wzbudzającego podejrzenia, zgłaszać ten fakt natychmiast najbliższej jednostce policji na terenie kraju. Władze państwowe w porozumieniu z Zarządem Służby Zdrowia (HSE) informują jednocześnie, iż drogą SMS-ową, e-mailową i telefoniczną, nie żądały, nie żądają i nie będą żądać podania danych osobowych oraz innych potwierdzających tożsamość. Nie będziemy proszeni również o potwierdzanie w formie elektronicznej płatności lub innych operacji finansowych z HSE.

Minister Harris stwierdził:

–  Jeśli ktoś skontaktuje się z Tobą i poprosi o podanie danych bankowych, pamiętaj, że kraj nigdy nie skontaktuje się z Tobą w celu uzyskania danych bankowych przez telefon lub e-mail. Z mojego doświadczenia wynika, że państwo nigdy nie kontaktuje się z ludźmi, oferując zwrot pieniędzy.

Simon Harris podał też przykład osoby po prześwietleniu, z którą skontaktował się osobnik przedstawiający, jako przedstawiciel szpitala, i twierdził, że pacjent, nie uregulował należności za przeprowadzony skan. Ów rzekomy wysłannik szpitala, prosił też o podanie numeru konta bankowego, by przyspieszyć transakcję oraz w celu uniknięcia naliczenia karnych odsetek. Minister dodał, że w żadnym przypadku nie należy tego robić, zakończyć rozmowę i poinformować o zajściu Gardę. Ta z kolei potrzebuje takich właśnie informacji, by dotrzeć do przestępców, a jednocześnie podzielić się ustaleniami z policjantami z innych państw.

Minister Harris mówił:

– W żadnym wypadku tego nie rób, nie przekazuj żadnych informacji. Zakończ rozmowę telefoniczną, nie odpowiadaj na e-mail i skontaktuj się z lokalnym posterunkiem policji. To przestępstwo i chcemy móc przekazać jak najwięcej informacji siłom policyjnym na całym świecie. Każdy kontakt w jakikolwiek sposób podejrzany, prosimy zgłaszać Gardzie.

Minister Simon Harris poprosił też, aby wzmóc czujność oraz poinformować o możliwości wyłudzenia pieniędzy przyjaciół, znajomych i rodzinę.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Mary Lou McDonald si
Białoruskie służb
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian