Rząd nie widzi problemów wojska

Od lat spada liczebność Irlandzkich Sił Zbrojnych, a proces rozpadu ujawnił się w stopniu wysokim w ostatnich latach, natomiast ten, jak i poprzedni rząd, zdają się nie widzieć problemu.

Nieciekawą sytuację zauważa jednak Sinn Féin, które ustami swojego rzecznika ds. zagranicznych i obrony, wytyka gabinetowi brak działań. TD John Brady wezwał rząd do natychmiastowego działania w celu zachowania skuteczności Sił Obronnych Republiki Irlandii.

Rzecznik Sinn Féin ds. zagranicznych i obrony, John Brady TD, wezwał ministra obrony do podjęcia działań w celu zapobieżenia dalszemu pogorszeniu się skuteczności wojskowej kraju. 

Poseł Brady powiedział:

– Obecnie jesteśmy w sytuacji, w której nasze służby morskie i lotnicze są blisko jednej piątej poniżej zalecanego poziomu obsady operacyjnej. Podczas gdy we wszystkich oddziałach Sił Obronnych brakuje personelu, w szczególności służba morska doświadcza ciągłej utraty personelu, której nie można utrzymać. Głównym tego powodem jest niski poziom wynagrodzeń członków załóg. Jako wyspa polegamy na naszej służbie morskiej w obronie naszych wód terytorialnych. Naval Service prowadzi również ważne prace w obszarach rybołówstwa i patroli antynarkotykowych. Jako naród, nasze poczucie naszej roli w społeczności międzynarodowej, nasze poczucie obowiązku i współczucia, nasze poczucie tego, co jesteśmy w stanie wnieść dla szerszego świata, zostało zilustrowane przez wyniki naszych pracowników na Morzu Śródziemnym w ostatnich latach. Irlandzka Marynarka Wojenna była odpowiedzialna za uratowanie 18 000 cywilów podczas swojej operacji operacyjnej w ostatnich latach. Ale mamy obecnie sytuację, w której Służba Morska jest świadkiem utraty wysoko wykwalifikowanego personelu, głównie na rzecz sektora prywatnego. Do tego stopnia, że ​​jego zdolność do wypełniania podstawowych obowiązków będzie nieuchronnie zagrożona. W zeszłym roku 139 członków opuściło Naval Service, a wielu innych sygnalizowało zamiar odejścia. Obecny deficyt wynosi ok. 40% w stopniu porucznika. W szeregach młodszych podoficerów jest kolejnych 138 wolnych miejsc. Prawdziwa trudność polega na utracie wykwalifikowanego technicznie personelu ze względu na czas potrzebny na szkolenie zastępców. Niektóre stanowiska techniczne wymagają sześciu lat szkolenia. Jest 20 wolnych miejsc dla starszych elektryków, 28 dla podoficerskich maszynistów. Obecnie dostępnych jest 6 techników elektronicznych – służba morska wymaga co najmniej 18 osób. Bez tego personelu statek po prostu nie może wypłynąć na morze. Istnieją niewątpliwe wyzwania związane ze służbą na morzu, podczas dwuletniej rotacji (dwa lata na morzu, a następnie dwa na lądzie), personel może spodziewać się przebywania na morzu przez 160 dni. To oczywiście stanowi obciążenie dla rodzin. Kluczowy wykwalifikowany personel musi być odpowiednio opłacany. Irlandczycy są dumni z roli pozytywnej neutralności, jaką odegrał nasz kraj. Ten rząd musi podjąć działania, aby zabezpieczyć zdolność operacyjną naszych Sił Obrony, zanim dojdziemy do punktu krytycznego, w którym nie są one już w stanie wypełniać swojej roli w imieniu narodu irlandzkiego.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein 

Polska-IE: Udostępnij
Program dopłat do w
Lotnisko w Shannon b
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian