Rząd nie rozumie swoich decyzji

Eksperci z zakresu energetyki, zaczęli z powątpiewaniem przyglądać się działaniom gabinetu, które prowadzić mają do transformacji energetycznej kraju.

Pojawiają się już głosy, że cała operacja ma znamiona nieprzygotowanej, a gabinet, skoncentrował się na wprowadzeniu zmian, zapominając o wszystkich innych aspektach wpływających na jakość życia mieszkańców kraju i niedogodności dla gospodarki. Zrównoważony energetycznie sposób funkcjonowania kraju, wymaga głębokiej modernizacji, co nie ulega wątpliwości, jednak same zachęty i wprowadzanie przepisów, nie dadzą wiele, gdyż mogą doczekać się czynnego oporu społecznego.

Są też głosy, jak Dyrektora Instytutu im. Edmunda Burke Gary’ego Kavanahga, który stwierdził:

–  Nie wygląda na to, że rząd w pełni rozumie wpływ, jaki ta polityka wywiera i będzie wywierać w coraz większym stopniu na jakość życia społeczeństwa.

Polityka w zakresie transformacji energetycznej i środowiskowej, powinna być przede wszystkim dopracowana, mówią eksperci, ale i dostosowana do możliwości oraz potencjału Irlandii, a jednocześnie uwzględniać uwarunkowania społeczne. W innym przypadku stanie się jedynie uciążliwością, z jaką już powoli mamy do czynienia.

*

Jakże ucieszył mnie głos ekspertów, bo przecież od chwili, gdy minister środowiska Éammon Ryan, zaczął manipulować w zakresie zmian energetycznych i ochrony środowiska, powtarzam, że zaczyna się to robić od końca, nie dając szans na zmianę sposobów dostarczania energii świetlnej i grzewczej do naszych domów. Mówiłem też w Radiu Wnet, za co byłem ostro krytykowany, a to akurat nie jest niczym nowym, że w Irlandii, do chwili zapewnienia niezależności energetycznej, nie powinno się w ogóle dotykać tej sfery, więc błędem jest wprowadzanie zakazu ogrzewania domów węglem i torfem, ale i przechodzenie na zasilanie samochodów prądem. Jak się okazuje, to znowu ja miałem rację, co potwierdzają głosy ekspertów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська