Rząd nie przedłużył programu ochrony pożyczkobiorców. Decyzję krytykuje opozycja

Brak zabezpieczenia przez rząd przerw w spłacie kredytów zagrożonych przez Covid-19, będzie miał szkodliwe konsekwencje dla pożyczkobiorców.


Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty skrytykował rząd za to, że nie zapewnił przedłużenia przerw w płatnościach, które są chronione przed niewywiązaniem się z płatności przez nadzwyczajne przepisy europejskie.

Przemawiając po spotkaniu ministrów z prezesami pięciu banków detalicznych, poseł z Donegal powiedział, że irlandzcy pożyczkobiorcy otrzymali mniejszą ochronę niż pożyczkobiorcy w innych krajach europejskich. W rezultacie irlandzkim pożyczkobiorcom grozi teraz wcześniejsza niewypłacalność w wyniku bezczynności rządu.

Poseł Doherty powiedział:

– Rządowi nie udało się wprowadzić zabezpieczeń ani ochronić irlandzkich pożyczkobiorców dotkniętych Covid-19 przepisami, które obowiązują w wielu innych jurysdykcjach UE. W rezultacie pożyczkobiorcy i posiadacze kredytów hipotecznych, którzy widzieli, jak zmniejszyły się ich dochody, więc wpadli w ryzyko niewypłacalności, gdy zbliżają się do końca przerwy w spłacie. Nadzwyczajne wytyczne Covid-19, wydane przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego w marcu zapewniły, że przerwy w spłacie, mogą być przyznawane bez spłacania kredytów lub utraty ratingu kredytowego. Jednak przerwy w płatnościach były objęte tymi zabezpieczeniami, zostały one przyznane przed terminem przypadającym w tę środę. Po wczorajszym spotkaniu stało się jasne, że podczas gdy pożyczkobiorcy w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii są chronieni tymi środkami przez okres do 12 miesięcy, irlandzcy pożyczkobiorcy utracą taką ochronę po zakończeniu sześciomiesięcznej przerwy w spłacie płatności. W przypadku prawie 40 000 posiadaczy kredytów hipotecznych stanie się to w najbliższych tygodniach. W lipcu Tánaiste i minister przedsiębiorczości skarżyli się, że banki wypowiadały się w sposób, który nazwał „regulacyjnym gobbledygookiem”. Jest jasne, że wtedy nie rozumiał tego problemu i nie rozumie go teraz. Z powodu bezczynności rządu, irlandzcy pożyczkobiorcy są mniej chronieni podczas kryzysu niż pożyczkobiorcy w innych krajach europejskich. Ten rząd nie zdołał ich ochronić.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
USA będą bronić p
Przemysł turystyczn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian