Rząd nie pomoże

Irlandzki gabinet wciąż wysyła sygnały do społeczeństwa, aby przyjmowało pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy, ale nie dodaje, że udzieli jakiegoś wsparcia w tym zakresie, przynajmniej obecnie.

Wiele państw w Europie zadecydowało, jak ma to miejsce np. w Polsce, że osoby, które udzielą schronienia uchodźcom wojennym z Ukrainy, mogą otrzymać niewielkie kwoty wsparcia finansowego. Pieniądze mogą być przeznaczone na opłacenie rachunków za energię i ogrzewania, zakup jedzenia i środków czystości, więc wydane na potrzeby bieżące.

Inaczej dzieje się w Irlandii, bo rząd chce, aby mieszkańcy Zielonej Wyspy przyjmowali do domów uchodźców, to jednak nie wspomina nawet jednym słowem, że udzieli jakiegoś dodatkowego wsparcia. Namawia się jednak właścicieli domów, firm i zwykłych ludzi, by wykazali się empatią i pomogli uchodźcom z Ukrainy, bo rząd, „umywa od tego ręce”.

Z takiej postawy gabinetu wynika, iż osoba przyjmująca pod dach uchodźcę, będzie z własnej kieszeni pokrywać wszelkie koszty związane z pobytem Ukraińca i sama będzie musiała uchodźcę wojennego wyżywić, ubrać i zapewnić wszystko, co jest potrzebne do życia.

Urzędnicy państwowi, którzy wcześniej deklarowali, że przyjmą pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy, też jakby zmienili front, bo nie potwierdzają teraz, iż mają już w swoich domach rodziny, czy choćby pojedyncze osoby z Ukrainy, a odpowiedzią są najczęściej stwierdzenia, iż ta sprawa musi być jeszcze przedyskutowana w kręgu ich rodziny.

Rząd nie mówi też, jak jego apele mają się do kwestii rozwiązywania bezdomności w kraju, a jedynie apeluje, by przyjmować uchodźców wojennych do domów.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uchodźcy z Ukrainy
Irlandia jest państ
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська