Rząd nie może stać bezczynnie

Chyba dobrze się stało, że Zieloni, którym na sercu ponad wszystko, bo nawet ponad ochronę gospodarki leżą sprawy ekologii, weszli do rządu, gdyż będą mogli zając się ulewami w Irlandii.

Tak, ulewami, bo te powodują wiele problemów, głównie ekologicznych, o czym powiedział poseł Sinn Féin Chris Andrews. Parlamentarzysta stwierdził, iż poprzez ulewne deszcze, dochodzi do małych katastrof ekologicznych, a taką możemy obserwować m.in. w okolicach oczyszczalni ścieków Ringsend, bo zbyt duża ilość wody opadowej, powoduje przelewanie się surowych ścieków poza obręb oczyszczalni i trafiają one bezpośrednio do Zatoki Dublińskiej, którą cyklicznie, skutecznie zanieczyszczają.

Taki stan, co oznacza brak działań, nie może trwać wiecznie i potrzebne są rozwiązania, które naprawią sytuację, co nawiasem mówiąc, pomoże wszystkim mieszkańcom stolicy. Posłowi chodzi teraz przede wszystkim o plażę Sandymount, czyli obszar uznany za biosferę UNESCO.

Chris Andrews TD

Poseł Chris Andrews powiedział:

– Po raz kolejny mamy do czynienia z zakazem pływania wzdłuż plaży Sandymount po kolejnym wycieku ścieków do zatoki z oczyszczalni ścieków w Ringsend. To jak w zegarku, że taki zakaz pływania pojawia się po każdym ulewnym deszczu. Niestety mamy obecnie sytuację, w której często otrzymujemy ostrzeżenie zdrowotne, w których ogłaszane są wysokie ryzyka zachorowań dla kąpiących się, w tym dzieci, które spacerują lub bawią się na piasku wzdłuż tych plaż. Zatoka Dublińska to nie tylko miejsce o ogromnej wartości dla wielu tysięcy mieszkańców Dublina, którzy korzystają z niej do celów rekreacyjnych, ale także ważne miejsce biosfery o znaczeniu międzynarodowym, uznane przez UNESCO.

Rząd nie może pozostać bezczynnie i pozwolić, aby te wycieki trwały, podczas gdy czekamy na rozpoczęcie prac modernizacyjnych. Potrzebujemy krótko- i średnioterminowego rozwiązania inżynieryjnego, aby upewnić się, że nasze kąpieliska nie są obszarami bezpiecznymi. EPA musi podjąć proaktywne podejście do ochrony środowiska naturalnego. Glony znajdujące się obecnie na plaży znacznie przekraczają ilości, która normalnie znajdowałyby się na obszarze z prawidłowo działającą oczyszczalnią ścieków.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Nieśmiało ruszyła
Do policjanta strzel
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish