Rząd nie może blokować kraju. To ciągnie nas na dno

Najnowsze dane z trzech hrabstw, które decyzją rządu doczekały się nałożenia koronawirusowej blokady, odnotowują wzrost liczby osób pobierających zasiłki PUP.

Dzieje się tak w równym stopniu w Laois oraz Offaly, w których blokada została zniesiona, ale ma miejsce również w przypadku Kildare, gdzie rządowe obostrzenia, nadal funkcjonują. Dane potwierdza, minister ochrony socjalnej Heather Humphreys, która stwierdziła, że w wymienionych hrabstwach, widać niewielki wzrost ilości osób, zgłaszających się po zasiłki pandemiczne.

O ile w kraju stopniowo spada ilość ludzi korzystających z dopłat PUP, to całkiem inny obraz rysuje się w tym zakresie w Kildare, Laois oraz Offaly, gdzie dwutygodniowa kwarantanna, a trwająca jeszcze w Kildare, wywołała zjawisko wzrostu ilości osób bez pracy.

*

Oznacza to, że każda taka decyzja, wiąże się ze spadkiem zatrudnienia, a co za tym idzie, z powrotem lub pojawieniem się dodatkowych osób w systemie zasiłków Pandemic Unemployment Payment. To z kolei powoduje dodatkowe koszty dla budżetu państwa, więc wpływa na kondycję finansową kraju.

System fiskalny w Irlandii jest już na skraju załamania, chociaż rząd, jakby w ogóle się tym nie przejmował, a i z rzadka mówi, że jesteśmy w stanie kryzysu. Jeżeli jednak gabinet Micheála Martina chce chronić finanse państwa, to powinien zauważyć, że blokady, nie przynoszą niczego dobrego, a są jedynie impulsem do zapaści gospodarki, wzrostu bezrobocia i rosnących wydatków na zasiłki dla osób tracących zatrudnienie. W ten sposób, czyli wprowadzając blokady, niszczy się też przedsiębiorstwa, bo te, nie wytrzymują drugiego zamknięcia, a to w prostej linii prowadzi do ich likwidacji.

Konsekwencje? Większa ilość bezrobotnych, niższe wpływy podatkowe do budżetu, znaczne jego obciążenie, zapaść, kryzys, bankructwo kraju, co za rządów Fianna Fáil, niektórzy z nas już obserwowali.

Bogdan Feręc

Źr: Department of Social Protection.

Polska-IE: Udostępnij
Europarlamentarzysta
Rośnie internetowa
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian