Rząd nie ma planu, aby zapewnić prawdziwy wybór w edukacji

Nie możemy liczyć na to, że Kościół Katolicki dobrowolnie zrzeknie się kontroli nad systemem edukacji.

Według rzecznika ds. edukacji socjaldemokratów Gary’ego Gannona rząd deklaruje ideę w pełni integracyjnego systemu edukacji.

Poseł Gannon odpowiedział na raport, zauważając, że rządowy plan zapewnienia 400 wielowyznaniowych szkół podstawowych do 2030 r. nie ma mapy drogowej ani celów tymczasowych i w rzeczywistości utknął w martwym punkcie.

Gary Gannon:

– Reforma ta postępuje w ślimaczym tempie. W ciągu ośmiu lat odsetek szkół katolickich spadł zaledwie o 2 proc. Irlandia staje się coraz bardziej zróżnicowanym i świeckim społeczeństwem, a nasz system edukacji musi to odzwierciedlać. Podczas Spisu Powszechnego 2016 ponad 468 000 określiło siebie jako ateistów, agnostyków lub niereligijnych. To wzrost o 74 procent w porównaniu ze spisem z 2011 r. i siedmiokrotny wzrost w porównaniu z 1991 r. Mniej niż połowa par zawiera związki małżeńskie w kościołach katolickich, a są to ludzie, których dzieci wejdą do systemu edukacji, który nie odzwierciedla już całości irlandzkiego społeczeństwa. Wszyscy wiemy o ogromnym zapotrzebowaniu na miejsca w szkołach Wspólnej Edukacji. Jakich innych dowodów potrzebuje rząd, aby zobaczyć, że rodziny wołają o wybór w kwestii edukacji? Komitet Praw Człowieka ONZ wyraził zaniepokojenie powolnym tempem postępów w zwiększaniu dostępu do edukacji świeckiej. Utworzenie szkół bezwyznaniowych i dążenie do nauczania dzieci o religii, a nie nauczanie religii, pozwoliłoby nam pomieścić dzieci wszystkich wyznań i żadne w naszych szkołach. Raport z Noteworthy pojawia się zaledwie kilka tygodni po kontrowersji wokół Flourish, nowego programu na rzecz związków i edukacji seksualnej w szkołach podstawowych, opracowanego przez Irlandzką Konferencję Biskupów. Socjaldemokraci skrytykowali Flourish, twierdząc, że edukacja w takich sprawach powinna być oparta na faktach i nie opierać się na religijnym etosie. Nauczanie w takich sprawach powinno odzwierciedlać postawę państwa, a nie określonej religii. Nie możemy tolerować sytuacji, w której wrażliwe dzieci w wieku szkolnym uczą się, że pewne rodzaje rodzin są mniejsze od innych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian