Rząd nie chce przyspieszenia faz odmrażania gospodarki

Irlandzki rząd potwierdził dzisiaj, iż nie planuje na obecnym etapie kroków, które przyspieszą znoszenie koronawirusowych obostrzeń.

Niezależnie od wcześniejszych zapowiedzi i propozycji ze strony polityków opozycji, ale też niektórych ministrów, rząd poinformował, że nie prowadzi obecnie żadnych prac związanych z przyspieszeniem uruchamiania gospodarki, gdyż musi mieć pewność, że nakreślony plan działa.

Jak poinformowano w komunikacie, pomimo bardzo niskiej zachorowalności, nie ma obecnie żadnej pewności, że ilość zakażeń nie będzie rosła, a ma to związek ze wszechobecnym luzowaniem zasad samoizolacji, co obserwowane jest od kilku dni. Wg rządu, nie jest dobrym pomysłem skrócenie faz odmrażania gospodarki, a i wielu lekarzy jest zdania, iż może to wywołać tragiczne skutki dla kraju, chociaż głównie dla szpitali, które w krótkim czasie stracą możliwość przyjmowania pacjentów.

Gabinet Leo Varadkara oparł się w tym zakresie m.in. na opinii prezes Irlandzkiego Towarzystwa Intensywnej Terapii dr Catherine Motherway, która jest przekonana, iż przyspieszenie faz zdejmowania ograniczeń, powinno mieć uzasadnienie naukowe, w tym być czerpane z doświadczeń innych krajów. Przed podjęciem decyzji o zniesieniu kolejnych ograniczeń powinno się również ocenić ryzyko wzrostu zachorowań, co pozwoli określić przypuszczalny wzrost ilości pacjentów, więc i określić możliwości udzielania pomocy osobom chorym na Covid-19.

Odstęp trzech tygodni pomiędzy kolejnymi fazami odmrażania gospodarki jest dobrym okresem, bo to okres inkubacji wirusa, który wynosi w zależności od przypadku dwa do trzech tygodni, dodała dr Motherway.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
Początek irlandzkic
Błyskawiczna wyprze
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish