„Rząd narobił bałaganu”

Rezygnacja Holohana pokazuje, że Donnelly stracił kontrolę nad swoim departamentem i słabo idzie mu proces nominacji oraz wyłaniania kandydatów na funkcje publiczne.

– Oczywiste jest, że minister zdrowia stracił kontrolę nad swoim departamentem i nie ma autorytetu –

Godny ubolewania jest fakt, że naczelny lekarz kraju Tony Holohan został wciągnięty w polityczną kontrowersję dotyczącą tworzenia Departamentu Zdrowia i obecnie opuszcza służbę publiczną, jak twierdzi rzeczniczka ds. zdrowia socjaldemokratów.

Róisín Shortall stwierdziła:

– Zdrowie publiczne zawsze było kiepskim krewnym służby zdrowia, a pandemia nauczyła nas, że musi się to zmienić. Niezbędne jest wzmocnienie zdrowia publicznego, jako przedmiotu, dlatego sensowne było stworzenie na uniwersytecie pozycji akademickiej, skoncentrowanej na zdrowiu publicznym. Jednak proces regulujący tę nominację był głęboko wadliwy, ponieważ Sekretarz Generalny Departamentu Zdrowia Robert Watt zawarł umowę za zamkniętymi drzwiami i nie poinformował ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego o warunkach zatrudnienia. W bezprecedensowej interwencji, Taoiseach Micheál Martin wstrzymał nominację i zarządził rewizję – skutecznie uchylając decyzję jego ministra Stephena Donnelly’ego, który z zadowoleniem przyjął nominację. Oczywiste jest, że minister stracił kontrolę nad swoim departamentem i brakuje mu władzy. Wynik netto tego fiaska jest taki, że dr Tony Holohan, który zapewnił państwu doskonałe przywództwo podczas pandemii, został wciągnięty w polityczną rozgrywkę i odchodzi ze służby publicznej. Cała wiedza i umiejętności, które dr Holohan rozwinął podczas pandemii, zostaną teraz utracone na rzecz służby publicznej i przyszłych pokoleń lekarzy, którzy skorzystaliby z wiedzy dr Holohan, jako profesora. Rząd nie wyciągnął wniosków z klęski Katherine Zappone, jeśli chodzi o nominacje publiczne, a teraz narobił bałaganu w tym, co powinno być stosunkowo prostym procesem. Kiedy rząd zrozumie, że musi być przejrzystość podczas nominacji publicznych? W ciągu 20-letniej kariery, a zwłaszcza podczas pandemii, dr Holohan zapewniał państwu doskonałe usługi jako naczelny lekarz kraju. Chciałbym życzyć mu wszystkiego najlepszego w przyszłej karierze.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Garda powinna pójś
Rząd musi zareagowa
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська