Rząd nadal będzie wspierać firmy

Minister finansów zapewnił w dzisiejszym programie stacji RTÉ, iż rząd Micheála Martina, nie zostawi żadnej firmy, która została zamknięta lub ponosi inne konsekwencje z powodu Covid-19, bez dalszej pomocy.

Nie ma w planach punktu granicznego, więc pomoc dla firm, będzie dostępna tak długo, jak będzie ona konieczna, dodał Paschal Donohoe. Minister stwierdził również, że to obowiązek państwa wobec właścicieli firm oraz innych osób, bo światowa pandemia, wywołała duży chaos gospodarczy, a należy wspierać w takich czasach zarówno gospodarkę, jak i mieszkańców kraju.

Paschal Donohoe:

– Dopóki firmy pozostają zamknięte, zdajemy sobie sprawę z tego zwiększonego obowiązku pomocy.

Minister finansów jest przekonany, iż uda się, bo istnieją plany, aby w chwili, kiedy gospodarka zacznie być uruchamiana, stworzone zostały odpowiednie warunki do tego, żeby przedsiębiorcy z Irlandii, odczuli wsparcie rządu i pomoc, na którą liczą. Dotąd, wypłacono już pracodawcom i pracownikom, mówił dalej minister Donohoe, ponad 5 miliardów euro, co było bardzo potrzebne w czasie, kiedy przedsiębiorstwa albo były zamknięte ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, albo działały w ograniczonym zakresie.

Paschal Donohoe:

– Będziemy nadal wdrażać najsilniejsze schematy pomocy, jakie tylko możemy.

Paschal Donohoe powiedział również, iż rozumie obawy, niepokój i stres właścicieli firm, ale i osób, które utraciły zatrudnienie, ale na pytanie, kiedy wszystko zacznie wracać do normalności, nie był w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdził wtedy, że Covid-19, nadal jest bardzo nieprzewidywalny, więc i nie można mieć jasności, kiedy wszystko zacznie powracać do znanej nam wcześniej normy. Minister finansów spodziewa się jednak, że już latem, powoli, ale będziemy widzieć namiastki takich zmian. Donohoe potwierdził również wcześniejsze słowa premiera Micheála Martina, który stwierdził, że gospodarka, będzie uruchamiana stopniowo.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdjęcie dzięki uprzejmości RTE.

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Za jej sprawą - wie
Wakacje w kraju, ale
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian