Rząd musi zrewidować cele mieszkaniowe w świetle kryzysu uchodźczego

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wyraził rozczarowanie, że minister Darragh O’Brien nie podnosi w górę swoich celów w zakresie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo.

Przemawiając po briefingu z urzędnikami Departamentu Mieszkalnictwa i Komisją Mieszkaniową na temat planów ministra dotyczących przyjęcia uchodźców z Ukrainy, Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Rządowy plan mieszkaniowy został wyprzedzony przez wydarzenia i minister musi pilnie zrewidować w górę swoje cele w zakresie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo. Oczywiste jest, że cele w zakresie mieszkalnictwa komunalnego w rządowym planie, który został wprowadzony we wrześniu ubiegłego roku, nie były odpowiednie i plan nie działa. Bezdomność znów rośnie, podaż w prywatnym sektorze wynajmu maleje, osoby opuszczające usługi bezpośrednie, nie mogą znaleźć miejsca do wynajęcia. „Podróżnicy” wciąż żyją w okropnych warunkach, a osoby niepełnosprawne nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego zakwaterowania. Z odprawy z urzędnikami departamentu jasno wynikało, że minister ds. mieszkalnictwa Darragh O’ Brien wprowadzał w błąd media i opinię publiczną co do swoich planów przyjęcia ukraińskich uchodźców. Remont ograniczonej liczby pustostanów i przejęć mieszkań socjalnych nie będzie przeznaczony dla ukraińskich uchodźców. Żaden z tych domów nie będzie dodatkową jednostką i nie zapewni mieszkań powyżej istniejących skromnych celów w rządowym planie mieszkaniowym. Tak samo jak żadne domy, które mogą wejść do prywatnego sektora najmu z powodu reform, w ramach programu Fair Deal, które były już w toku przed wojną na Ukrainie. Rola Departamentu Mieszkalnictwa ogranicza się do pomocy Departamentowi ds. Dzieci w nabywaniu dużych, wielojednostkowych i modułowych domów o szybkiej ścieżce rozwoju. To nie wystarczy. Irlandzka Rada ds. Uchodźców przedstawiła wykonalne propozycje, które rząd prawie zignorował. Wolne domy wakacyjne w odpowiednich lokalizacjach muszą być ukierunkowane. Można zawrzeć umowę licencyjną, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i właścicielom domów, a także można uiścić niewielką opłatę. Może to okazać się zarówno szybsze, jak i tańsze niż czas potrzebny na renowację innych wolnych budynków. Są to jednak rozwiązania krótko- i średnioterminowe. Minister musi przyznać, że jego plan mieszkaniowy nie nadaje się już do założonych celów i został wyprzedzony przez wydarzenia. Minister musi odrzucić swój plan i zrewidować swoje cele. Będziemy potrzebować znacznie więcej domów socjalnych i przystępnych cenowo, niż przewidywał to rząd. Minister nie może już dłużej kopać tej puszki, a także musi przestać blefować i nagabywać media. Są dostępne rozwiązania.  Minister musi ich wysłuchać i wymyślić nowy plan, który zaspokoi potrzeby mieszkaniowe wszystkich tych, którzy potrzebują zakwaterowania, aby nikt nie został w tyle.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rozpoczęła się dr
Oświadczenie posła
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська