Rząd musi wykorzystać okazję do wprowadzenia płatnego urlopu z powodu przemocy domowej

Rzeczniczka Sinn Féin ds. praw pracowników Louise O’Reilly wezwała polityków do poparcia partyjnej ustawy o płatnych urlopach dla osób dotkniętych przemocą domową.

Ustawa o organizacji czasu pracy (urlop z powodu przemocy domowej) z 2019 r. przyznałaby ofiarom przemocy domowej ustawowe prawo do płatnego urlopu przez 10 dni. Umożliwiłoby to pracownikom uczestniczenie w wizytach lekarskich, rozprawach sądowych lub urlopie w celu zajęcia się kwestiami logistycznymi, takimi jak przeprowadzka.

Projekt został po raz pierwszy wprowadzony w Dáil przez liderkę „SF” Mary Lou McDonald w 2019 roku i ponownie przez posłankę O’Reilly w 2020 roku, która pojawi się przed Połączonym Komitetem Oireachtas ds. Dzieci, Równości, Niepełnosprawności, Integracji i Młodzieży we wtorek o godzinie 15:00.

Przemawiając w tej sprawie Teachta Dála O’Reilly powiedziała:

– Kobiety nie mogą się doczekać, aż rząd podejmie działania w sprawie przemocy ze względu na płeć. Płatny urlop dla osób dotkniętych przemocą domową jest ważnym prawem pracowniczym.  Przemoc domowa jest też problemem w miejscu pracy. Pracownicy dotknięci tą przemocą powinni wiedzieć, że jeśli zajdzie taka potrzeba, mogą wziąć płatny urlop na wizyty lekarskie, przesłuchania prawne lub wszelkie inne wizyty spowodowane nadużyciami. Zasługują na to, aby wiedzieć, że wsparcie będzie dostępne od ich pracodawcy, jeśli będzie tego wymagać. We wtorek 25 stycznia moje ustawodawstwo przejdzie do kolejnego etapu procesu w Komisji. Z zadowoleniem przyjmuję postępy w tym prawodawstwie. Wzywam wszystkich przedstawicieli Oireachtas do poparcia mojego ustawodawstwa i zapewnienia, że ​​płatny urlop z powodu przemocy domowej stanie się rzeczywistością. Program rządowy koalicji zawiera zobowiązanie do „przebadania” możliwości stworzenia tego prawa. To nie wystarczy. Moje prawodawstwo jest tutaj, jest w pełni zredagowane i określa w sposób dający się dostarczyć i szczegółowy sposób osiągnięcia tej tak bardzo potrzebnej zmiany. Rząd nie może chować się za tą niejasną obietnicą w programie dla rządu, który już od prawie dwóch lat zbiera kurz, podczas gdy nie potraktowali go z należytą pilnością. Wzywam ich do poparcia mojego ustawodawstwa i niezwłocznego zapewnienia tego prawa. Rozwiązania są dostępne i jeśli będziemy współpracować, możemy zapewnić, że dokonają prawdziwej zmiany. Kobiety nie mogą się doczekać, aż rząd przestanie być bierny i nie zostawi ich z większą ilością rozterek i opóźnień. Wystarczy. Jeśli poważnie myślimy o wyeliminowaniu przemocy wobec kobiet i wysyłaniu jasnego komunikatu, że takie ohydne zbrodnie są nie do przyjęcia, potrzebujemy czegoś więcej niż tylko pustych słów. Nadszedł czas na przywództwo polityczne. Kobiety nie mogą dłużej czekać na te ważne przepisy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська