Rząd musi wprowadzić budżet awaryjny, który będzie wspierał pracowników i rodziny podczas kryzysu

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty wezwał rząd do wprowadzenia nadzwyczajnego budżetu z ukierunkowanymi środkami w celu wsparcia gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach w odpowiedzi na koszty życia w kryzysie.

Dzieje się tak, gdy przywódcy partii rządzących spotkali się na specjalnym posiedzeniu, aby omówić rosnące koszty życia.

Poseł z Donegal powiedział:

– Trzej przywódcy partii tworzących rząd spotkali się, aby omówić koszty życia w kryzysie. Wzywałem ich, aby wykorzystali tę okazję do zaplanowania pilnego budżetu kryzysowego, który wspierać będzie pracowników i rodziny. W tej chwili potrzebne są działania, a nie więcej gadania. Minister finansów kategorycznie wykluczył w zeszłym miesiącu działania wspierające gospodarstwa domowe – to po prostu niewiarygodne. W tym okresie rząd nie może sobie pozwolić na siedzenie na rękach, musi działać. Muszą być aktywni i wykorzystać ten czas na nadanie priorytetu kryzysowemu budżetowi, który pomaga złagodzić presję finansową wywieraną na pracowników i rodziny, i który wyznacza mapę drogową dla państwa, aby przejść przez ten kryzys. Tak wiele gospodarstw domowych boryka się ze zwiększonymi kosztami utrzymania, na które po prostu nie mogą sobie pozwolić. Oczekuje się, że w tym roku inflacja wyniesie 7,7 proc. – a ceny energii wzrosły już o 47 proc. Ostatnie raporty ESRI i Banku Centralnego pokazują, że rząd ma swobodę fiskalną w zakresie wprowadzenia środków wspierających gospodarstwa domowe. Sinn Féin zaproponowało ukierunkowane i rozsądne środki, które przyniosłyby prawdziwą ulgę gospodarstwom domowym. Usuwając podatek akcyzowy od oleju opałowego dla domu i negocjując z Komisją Europejską obniżenie podatku VAT na domowe rachunki za energię. Wprowadzając płatności gotówkowe z tytułu kosztów utrzymania, wydłużając okres zasiłków na paliwo o sześć tygodni i zwiększając stawki opieki społecznej dla najsłabszych w odpowiedzi na inflację. A także poprzez zmniejszenie kosztów opieki nad dziećmi i wspieranie najemców poprzez zwrotny kredyt podatkowy równy czynszowi za jeden miesiąc i zakaz podwyżek czynszu. Bez podejmowania działań rząd pozwala na obniżenie poziomu życia gospodarstw domowych o niższych i średnich dochodach. Rząd może i musi zrobić więcej. Nadszedł czas na wprowadzenie budżetu awaryjnego.

Słowa posła Sinn Féin doczekały się rządowej zapowiedzi, że część z nich, będzie realizowana, chociaż nie mówi się jeszcze, kiedy dokładnie to nastąpi. Niewiele mówi się też jeszcze o nowelizacji budżetu, ale ministrowie Donohoe i McGrath, rozpoczęli konsultacje w tym zakresie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sankcje dla rosyjski
Należy wprowadzić
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська