Rząd musi pracować nad zreformowaniem programu usług leczenia stomatologicznego

Rzecznik ds. zdrowia Partii Pracy Duncan Smith wezwał ministra Stephena Donnelly’ego do pilnego kontynuowania rozmów z branżą dentystyczną, aby zapewnić najsłabszym osobom w społeczeństwie szybki dostęp do leczenia stomatologicznego, gdy tego potrzebują. 

Podkreślając trudności, z jakimi borykają się osoby próbujące uzyskać dostęp do programu usług leczenia stomatologicznego (DTSS), poseł Smith powiedział, że należy naprawić załamanie zaufania między światem stomatologii a Departamentem Zdrowia.

Poseł Smith stwierdza:

– Kryzys w naszej opiece dentystycznej był wielokrotnie omawiany w ciągu ostatnich kilku miesięcy, ale ten kryzys opieki się pogłębia. Według Irlandzkiego Towarzystwa Stomatologicznego najnowsze szacunki wskazują, że tylko 750 dentystów pozostaje w DTSS, mniej niż połowa liczby w programie sprzed Covid-19. Podobnie, jak w przypadku dostępu do lekarzy rodzinnych, nikt nie powinien zniechęcać się do wizyty u dentysty z powodu kosztów. Pozostaje nam teraz sytuacja, w której osoby najsłabsze w społeczeństwie, które mają najmniej uznaniowe lub zerowe finansowanie uznaniowe, są zmuszone do płacenia z własnej kieszeni za pilne zabiegi dentystyczne. Każdy w tym kraju, kto boli ząb, wie, jakie to bolesne. Posiadanie tego i niezdolność do leczenia, konieczność płacenia z własnej kieszeni, zaciąganie pożyczek od rodziny na ekstrakcje zębów jest nie do utrzymania i jest czymś, z czym nie możemy się zgodzić. Partia Pracy złożyła wniosek w sprawie kosztów utrzymania. Jest to jeden z wielu dodatkowych, bardzo potrzebnych kosztów, których nie można odłożyć. Zdrowie jamy ustnej wiąże się z dobrym zdrowiem fizycznym. Ludzie nie mogą odkładać wymaganej opieki i muszą na to zaciągnąć pożyczki od rodziny. Ograniczenia usługi są również dziwaczne. Osoby przystępujące do programu mają prawo do dwóch bezpłatnych wypełnień ubytków rocznie. Po osiągnięciu tego limitu jedynym dostępnym rozwiązaniem są ekstrakcje. Tak więc, zamiast mieć dostęp do leczenia profilaktycznego, osoby posiadające karty medyczne są zmuszane do usuwania zębów, potencjalnie niepotrzebnie. To nonsens. Pracownicy od dawna wzywali do rozszerzenia programu, aby obejmował dwa, a nie jeden, bezpłatne egzaminy ustne w ramach programu, a także ocenę i czyszczenie.  Zapewnienie, że program obejmuje podstawowe leczenie profilaktyczne, ochroni przed osobami doświadczającymi poważniejszych problemów. Musimy zapewnić tym, którzy są najbardziej bezbronni i najbardziej potrzebującym, opiekę dentystyczną. Musimy zapewnić, aby te dzieci, które wymagają badania przesiewowego jak najwcześniej w szkole podstawowej, dostały go w czwartej klasie, zamiast mieć nadzieję, że dostaną go w szóstej klasie, jeśli w ogóle go otrzymają. Będzie to oparte na pomyślnie przeprowadzonych szybko negocjacjach. Minister musi działać w imieniu tych, którzy najbardziej tego potrzebują.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
John Brady spotkał
Kurowska: najlepszy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська