Rząd musi określić działania na następne sześć tygodni

Po ogłoszeniu przez premiera nowelizacji planu „Życie z Covid”, posłanka socjaldemokratów Róisín Shortall, zwróciła się do rządu, aby wyjaśnił dokładnie, jakie kroki zostaną podjęte w okresie do 05 kwietnia, by zmniejszyć liczbę przypadków i cele, do których dążyć będzie kraj.

Współprzewodnicząca SocDem Shortall stwierdziła:

– Ten najnowszy plan prowadzi nas przez kolejne sześć tygodni ograniczeń na poziomie 5, ale niewiele wskazuje na to, co należy zrobić. Rząd musi jaśniej określić kroki, które zostaną podjęte w celu szybkiego ograniczenia liczby spraw i wyznaczenia celów, wokół których, każdy może się zebrać. Należy stworzyć wyraźny związek między bezpiecznymi codziennymi liczbami spraw a złagodzeniem ograniczeń. To musi być decydujący czynnik, który ukształtuje podejścia do:

Kierowania pracodawców w celu umożliwienia pracownikom pracy z domu,

Wymagania od supermarketów i podstawowej sprzedaży detalicznej surowszych środków ostrożności,

Ochrona pracowników w nisko opłacanych sektorach, takich jak zakłady mięsne i zakłady opieki,

Ograniczenie prac budowlanych i związanych z nimi dojazdów Północ / Południe

Podejście typu „poczekaj i zobacz”, po prostu nie jest wystarczająco dobre i nie daje opinii publicznej nadziei, że musi przejść przez kolejny okres poważnej blokady.

Zmiany w obowiązkowych przepisach dotyczących kwarantanny hotelowej

– Ustawodawstwo dotyczące obowiązkowej kwarantanny hotelowej wygląda bardziej, jak zaznaczanie pól, a nie jakikolwiek poważny wysiłek mający na celu powstrzymanie dalszego importu wirusa. Należy go znacząco zmienić, aby zlikwidować luki w przepisach dotyczących kwarantanny i zapewnić, że wszyscy podróżujący przyjeżdżający, podlegać będą obowiązkowej kwarantannie hotelowej. Wiemy, że prawie połowa podróżnych przybywających do Irlandii z zagranicy zadeklarowała inne niż istotne powody podróżowania, ale rząd umieścił na liście kwarantanny hotelowej tylko 20 krajów. W pierwszych dwóch tygodniach lutego tylko w jednym z tych dwudziestu krajów pasażerowie przybywali na nasze lotniska i stanowili oni tylko 7% wszystkich przylotów międzynarodowych. To ustawodawstwo będzie miało bardzo niewielki realny wpływ na liczbę przybywających z zagranicy. Co jeszcze bardziej rozczarowujące, mieszkańcy Irlandii Północnej nadal są traktowani jak pasażerowie w tranzycie i pozostają poza zakresem ustawodawstwa. To po prostu pozwala „Dublin Dodge” na dalsze niekontrolowane, pomimo wielu obaw zgłaszanych przez władze Północy. Musimy uczyć się od krajów takich jak Nowa Zelandia i Australia, które wdrożyły skuteczne systemy kwarantanny hotelowej oparte na wymaganiach dla wszystkich przybywających pasażerów, niezależnie od kraju wyjazdu. Ludzie nie będą dalej tolerować niepowodzenia ze strony rządu w powstrzymaniu importu tego wirusa, kiedy tak wiele poświęcają.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian