Rząd musi działać w przypadku ogromnego wzrostu bezdomności

– Na każdego bezdomnego w kraju przypada prawie 16 pustych domów –

Według rzecznika ds. mieszkalnictwa socjaldemokratów Ciana O’Callaghana rząd musi pilnie zareagować na ogromny wzrost bezdomności w ciągu ostatniego roku.

W swoim wystąpieniu przedstawiciel Socjaldemokracji z Republiki Irlandii Cian O’Callaghan stwierdził, iż niezaprzeczalnie kraj ma ogromny problem, z którym od dawna sobie nie radzi.

Cian O’Callaghan:

– Obecnie z zakwaterowania w nagłych wypadkach korzysta 10 325 osób, w tym 3028 dzieci. Jest to wzrost o 29% w stosunku do tego okresu w zeszłym roku, kiedy w nagłych wypadkach mieszkało 7991 osób. Minister musi wyciągnąć głowę z piasku i podjąć pilne działania, aby jeszcze więcej osób nie stało się bezdomnymi. Jeśli minister nie podejmie teraz działań, w najbliższych miesiącach liczba osób bez domu pobije rekordowe poziomy. W niektórych częściach kraju pojawiają się niepokojące doniesienia, że ​​w związku z wyczerpaniem się miejsc zakwaterowania w nagłych wypadkach władze lokalne odsyłają osoby, które potrzebują pomocy i nie mają się gdzie zatrzymać. Mamy teraz ponad 10 000 osób bezdomnych i ponad 160 000 pustych domów. To prawie 16 pustych domów na każdą osobę bezdomną. Rząd musi przyspieszyć wprowadzenie podatku od wolnych domów, aby przywrócić te domy do użytku i przestać usprawiedliwiać swoją bezczynność. Dane opublikowane przez CSO pokazują, że w Irlandii jest 35 tys. wolnych domów na wynajem. Jeśli te puste nieruchomości do wynajęcia zostałyby przywrócone do użytku, znacznie zmniejszyłoby to bezdomność i odciążyło czynsze i najemców. Ze strony ministra mieszkalnictwa naprawdę brakuje pilnej potrzeby – potrzebujemy natychmiastowych działań w celu zwiększenia liczby dostępnych domów i zmniejszenia liczby osób bez domu.

Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzkie lato w pe
Opozycja nie ma zło