Rząd musi definitywnie cofnąć proponowany zakaz sprzedaży torfu

Rzecznik Sinn Féin ds. rolnictwa Matt Carthy powiedział, że rząd musi cofnąć proponowany zakaz sprzedaży torfu.

Poseł dodał, że propozycja jest środkiem karnym w obliczu kryzysu związanego z kosztami życia, który dodatkowo obciąża ludzi, pozostawia ich bez wsparcia, aby przeszli transformację energetyczną. 

Przedstawiciel Sinn Féin dodał, że sprzeczne oświadczenia i mieszane wiadomości ze strony rządu w ostatnich dniach, doprowadziły do ​​wielkich obaw w społecznościach wiejskich, które w rezultacie potrzebują pilnej jasności w tym zakresie. 

Teachta Dála Carthy powiedział:

– Ten proponowany zakaz sprzedaży torfu jest niewłaściwym posunięciem w niewłaściwym czasie i będzie karał niewłaściwych ludzi. To kolejny znak, że rząd nie ma kontaktu ze społecznościami wiejskimi i kosztami życia w kryzysie, który dotyka ludzi. Propozycja ta musi zostać odwrócona, a rząd musi zapewnić jasność wielu społecznościom, które nie wiedzą, na czym stoją po mieszanych wiadomościach i sprzecznych oświadczeniach ministrów, jakie pojawiają się od zeszłego tygodnia. Te obawy należy rozwiać – chodzi o ludzi, którzy chcą po prostu pozwolić sobie na ogrzewanie swoich domów. Taki zakaz ukarałby społeczności, które polegają na torfie, zamiast wprowadzać środki wspierające społeczności w odchodzeniu od tej formy ogrzewania w sposób sprawiedliwy i zrównoważony. Rząd mógł kilka lat temu zidentyfikować domy, które wykorzystują torf, aby zapewnić im odpowiednie wsparcie, aby pomóc im w sprawiedliwej transformacji. Zamiast tego nie zrobili nic i teraz od razu zastosowali ten środek karny. Działania rządu i inne czynniki sprawiły, że ogrzewanie domów jest coraz bardziej nieopłacalne. Torf jest jedną z niewielu form ogrzewania, w której ceny nie rosną w ostatnich miesiącach i dla wielu jest to ostatnia dostępna opcja. Podobnie jak nieuczciwy podatek węglowy, najmocniej uderza w osoby o najniższych dochodach i na obszarach wiejskich, nie ścigając największych zanieczyszczających. Zmiany klimatu to jeden z największych problemów, z jakimi boryka się nasza planeta i konieczne są pilne działania, ale nieprzemyślane strategie, takie jak ta, szkodzą ochronie środowiska poprzez alienację społeczności. Musimy zapewnić społecznościom możliwość wspierania działań na rzecz klimatu w sprawiedliwy i wykonalny sposób. Sinn Féin sprzeciwi się temu środkowi i będzie nadal opowiadać się za działaniami na rzecz klimatu i zdrowia publicznego, które nie będą karać osób bez alternaty.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irish Rail szuka pra
Pokrywki na kufle i
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська