Rząd może dać dodatkowe uprawnienia pracownikom

Wicepremier i minister przedsiębiorczości oraz zatrudnienia powiedział, że kluczowi pracownicy, powinni być nagrodzeni za trud, jaki włożyli w walkę z pandemią.

Ze słów Varadkara wynika, iż plany obejmują nadanie dodatkowych uprawnień, ale i pewnych przywilejów, z jakich mogliby korzystać pracownicy, którzy podczas pandemii, wykonywali pracę, świadcząc usługi na rzecz kraju. Do tej grupy proponuje się zaliczyć pracowników pierwszej linii, więc lekarzy, pielęgniarki oraz pracowników innych służb, ale to nie wszystko, bo również pracownicy niezbędni, także mogliby liczyć na dodatkowe profity. Do tych należy zaliczyć np. pracowników sklepów, więc sprawa, dotyczy w równym stopniu pracowników służby publicznej, jak i sektora prywatnego.

Będzie to swoiste podziękowanie za trud wniesiony w walkę z koronawirusem, mówił dalej Leo Varadkar, a „odszkodowanie” może mieć formę gratyfikacji pieniężnej lub dawać dodatkowe dni urlopowe. Minister przedsiębiorczości zaproponował również, że osoby lub branże niezbędne w pandemii, mogłyby liczyć na poprawę warunków pracy, co gwarantowałaby specjalna ustawa, a i otrzymają więcej uprawnień zwiększających bezpieczeństwo pracy.

Propozycja Leo Varadkara omawiana będzie przez rząd, a w formie gotowej ustawy, trafi do parlamentu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
4000 do 5000 € grz
Fianna Fáil przejdz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian