Rząd mówi o ostrożności w kwestii podróży zagranicznych

Premier Micheál Martin w wypowiedzi dla telewizji BBC stwierdził, iż jego gabinet, będzie bardzo ostrożny, jeżeli chodzi o wydawanie zezwolenia na podróże międzynarodowe.

Jak zapowiedział premier Martin, rząd w tym tygodniu szczegółowo omówi kwestię podróżowania poza granice Irlandii, a przede wszystkim zastanowi się, jaką przyjąć strategię w sprawie 14-dniowej kwarantanny po powrocie lub po przyjeździe na wyspę w celach turystycznych i biznesowych. Priorytetem, zaznaczył szef gabinetu, będzie ostrożność oraz bezpieczne otwieranie granicy. Wg premiera największym obecnie problemem jest zmienność zachorowań w odniesieniu do poszczególnych krajów, więc jednego tygodnia może wydawać się, że kraj, któremu nadano status bezpiecznego pod względem zakażeń Covid-19, w kolejnym tygodniu notuje dużą lub bardzo dużą ilość zachorowań.

Rząd zastanowi się również i będzie to przed upublicznieniem tzw. zielonej listy, nad środkami bezpieczeństwa, jakie mogłyby zostać wprowadzone, żeby kontrole na granicach, pozwalały na stwierdzenie ewentualnych zagrożeń epidemiologicznych. W tym zakresie wzmocnione mogą być środki kontroli medycznej na granicach morskich i na lotniskach, ale jak podkreślił Micheál Martin, wydaje się, że na zniesienie dwutygodniowej kwarantanny, jest jeszcze zbyt wcześnie.

Premier chciałby chronić całe społeczeństwo, co wyraził słowami:

– Celem rządu jest teraz bezpieczne otwarcie społeczeństwa. Naszym priorytetem jest otwarcie szkół i zwolnienie szpitali, aby mogły poradzić sobie z przypadkami spoza Covid i uzyskać większą wydajność. Myślę, że ostrożność jest tutaj kluczowym hasłem i takie będzie nasze podejście. (…) mówimy, aby nie podróżować w celach innych niż istotne. 20 lipca ogłosimy nasze środki w odniesieniu do podróży międzynarodowych i już opracowaliśmy metodologię nieco podobną do rozwiązań z Unii Europejskiej i jej relacji z krajami trzecimi. Zasadniczo metodologia będzie w odniesieniu do poziomu choroby w poszczególnych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii i krajach o zachorowaniach na poziomie Irlandii lub niższym. Jeśli chodzi o ludzi przybywających do Irlandii, doradztwo oraz kwarantanna są nadal aktualne i podlegają ciągłemu przeglądowi. Dlaczego? Ponieważ z powodu tego wirusa istnieje duża zmienność międzynarodowa, zaobserwowaliśmy ostatnio wzrost tej liczby. Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni.

Premier przypomniał również, że jutro wchodzą w życie nowe regulacje zachowania w środkach transportu publicznego, więc obowiązkiem każdego pasażera stanie się, nałożenie osłony twarzy, przed wejściem do tramwaju, pociągu lub autobusu.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Zdjęcie dzięki uprzejmości telewizji RTÉ

Polska-IE: Udostępnij...
Sinn Féin wzywa do
Wielka Brytania ostr
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish