Rząd Martina nie wprowadzi kontroli granicznych w ramach wyspy

Przebywając z wizytą w Irlandii Północnej premier Micheál Martin powiedział, iż nie należy się spodziewać, by jego gabinet, wprowadził kontrole graniczne z Irlandią Północną.

Micheál Martin jest też zwolennikiem połączenia wyspy w jedną całość, co dał wyraz, wypowiadając następujące słowa:

– Chciałbym jednak zobaczyć, jak wygląda wspólna wyspa. Dorastałem w tradycji, która chciała zjednoczyć Irlandię. Porozumienie z Wielkiego Piątku było fantastycznym przełomem. Tak, zawiera przepis dotyczący referendum i nadzoru granicznego, ale także zasady zgody oraz jedności.

Premier Martin powiedział też, iż rozmawiał o tych kwestiach z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem, a i poruszył z nim kwestie gospodarcze, więc także umowy handlowej, która określać będzie zasady współpracy po wyjściu Brytyjczyków z unii celnej. Podczas rozmowy podkreślił, jak przypomina premier, iż brak zgody, wywoła „spustoszenie gospodarcze”. Dla Martina ważna w tej kwestii jest wola polityczna, a kluczową zasadą, jaką powinien kierować się rząd w Londynie, Belfaście i Dublinie, powinny być irlandzkie stosunki Północ-Południe.

Premier Martin podczas spotkania z Arlene Foster podkreślił też, iż chciałby realizować z gabinetem Irlandii Północnej projekty infrastrukturalne, które pozwolą na kontynuację dobrosąsiedzkich relacji, a i zacieśnią stosunki pomiędzy oboma krajami. Micheál Martin nie powiedział, kiedy, i czy w ogóle spodziewa się rozpisania referendum zjednoczeniowego za jego kadencji, ale sugerował, że takie powinno być zorganizowane, o ile taka będzie wola obu narodów.

Bogdan Feręc

Źr: RTE One

Polska-IE: Udostępnij...
Cicha zmiana, czyli
Przekroczyliśmy 2 m
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish