Rząd ma odpowiedzialność za zatrzymanie Centrum Scjentologicznego w Ballivor

Przemawiając w odpowiedzi na decyzję Sądu Apelacyjnego (CoA) zezwalającą na otwarcie Centrum Rehabilitacji Narkotykowej Church of Scientology w Ballivor w hrabstwie Meath, szef Aontú Peadar Tóibín uznał, że rząd musi zająć się tą sprawą.

Gabinet ma ważną rolę do odegrania, bo ma moc sprawczą, mówił dalej Tóibín, który zaznaczył i sugerował, że sprawa może mieć też drugie dno.

Peadar Tóibín powiedział:

– Państwo ma obowiązek opieki nad pacjentami wymagającymi rehabilitacji uzależnień od narkotyków i społecznością Ballivor. Jak dotąd odmawiali zapewnienia tego obowiązku opieki. W odpowiedzi na pytanie parlamentarne, które złożyłem w Ministerstwie Zdrowia, Departament stwierdził że nie ma dowodów sugerujących, że program leczenia uzależnień, zapewniany przez Kościół Scjentologiczny, spełniałby którekolwiek z kryteriów określonych przez HSE dla agencji, które świadczą usługi uzależnień w jego imieniu. Nie ma dowodów na skuteczność, wartość ani przydatność programu leczenia zapewnianego pacjentom, którzy odwiedzają ich placówki. Z informacji HSE dowiedziałem się, że nie ma w ogóle minimalnych standardów dla ośrodków leczenia stacjonarnego lub ośrodków rehabilitacyjnych specjalizujących się w uzależnieniach. Nie ma też żadnych regulacji. Mógłbym jutro założyć stacjonarne centrum rehabilitacji odwykowej i decydować o swoim reżimie leczenia i dopóki nie łamię żadnego prawa, HSE nie będzie się tym interesować. Obecnie nie ma przepisów dotyczących regulacji lub kontroli stacjonarnych ośrodków leczenia lub rehabilitacji specjalizujących się w uzależnieniach. Każdy może założyć zakład leczenia stacjonarnego. Dla mnie jest to duża luka w odpowiedzialności państwa za ochronę najsłabszych osób. Ludzie uwikłani w uzależnienie są często najbardziej bezbronni. Ponad 80% osób zgłaszających się z nadużywaniem substancji cierpi z powodu lęku, depresji i traumy. Aontú wzywa rząd do natychmiastowego ustanowienia zabezpieczeń i przepisów w celu ochrony pacjentów i społeczności, w których działają te organizacje.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Aontú

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Etykietowanie węgla
Nic do śmiania, a p