Rząd ma inne zdanie w sprawie inflacji

Wcześniej zapowiadano, że inflacja w kraju sięgnąć może ośmiu procent, a prognozy takiego zachowania gospodarki płyną z różnych źródeł.

O wysokiej inflacji w okolicach 7 do 8 procent mówi zarówno think tank ESRI, jak również Irlandki Bank Centralny, ale całkiem inną opinię słychać z kręgów rządowych. Wg gabinetu, co nawiasem mówiąc, ujawnił minister finansów Paschal Donohoe,  tegoroczna inflacja będzie wysoka, ale raczej niższa od prognozowanej.

Jak stwierdził minister Donohoe, kiedy rząd zaczął wprowadzać w ruch narzędzia ograniczające wzrost inflacji, a nie zakończył jeszcze tego procesu, może to dać pozytywny efekt i wzrosty cen będą w kraju niższe od zapowiadanych.

Obecnie czeka się też na ostateczną decyzję Europejskiego Banku Centralnego, bo ten może podnieść stopy procentowe od kredytów już w lipcu, nie zaś, jak zapowiadano i przez dłuższy okres sugerowane było, iż na jesieni tego roku. To z kolei będzie wskazówką dla Irlandzkiego Banku Centralnego, by i on podniósł stopy procentowe, co może w pewnym stopniu przeciwdziałać inflacji.

Ten zabieg banków centralnych wykorzystać chce rząd i po zmianach w wysokości stóp procentowych, oczekuje odwrócenia trendów inflacyjnych, a przynajmniej spowolnienia wzrostów cen.

Tym samym w Departamencie Finansów uważa się, że inflacja liczona w całym roku, o ile nie wliczy się do tego obniżanego podatku VAT, wynieść może poniżej 7 proc., a minister Donohoe spodziewa się, iż będzie to 6,75%.

*

Niewielka to różnica, bo w okolicach 1 proc. mniej niż prognozowana, ale zawsze coś. Ważne jest też, że niższa inflacja, jaką teraz się zapowiada, będzie wynikiem niewielkich zabiegów technicznych, czyli takiej trochę kreatywnej księgowości, gdyż część wzrostów inflacyjnych, nie będzie doliczana do kwoty ogólnej. To jednak nic nie zmieni w świecie realnym, bo ceny odporne są na działania księgowe i nie wiedzą, że minister finansów zaplanował w Irlandii niższą inflację.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Decathlon otworzy ko
Złość przerodzi s
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська