Rząd ma dla nas nowe ostrzejsze zalecenia. Garda sprawdzi mieszkanie

Dzisiaj po południu gabinet Micheála Martina uzgodnił nowe surowe zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, a zrobił to zgodnie z zaleceniem Narodowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego (NPHET).

Przede wszystkim chodzi teraz o zgromadzenia, więc imprezy plenerowe będą mogły się odbywać, ale z zaledwie 15 uczestnikami, nie zaś z 200, jak ma to miejsce obecnie. Jednocześnie podczas zgromadzeń wymagany będzie dystans społeczny oraz inne zasady, które opublikowane zostaną w późniejszym terminie.

Imprezy w pomieszczeniach ograniczone zostaną do 6 osób z trzech różnych gospodarstw domowych. Osobnym zasadom podlegać będą zgromadzenia w kościołach, firmach oraz sklepach i restauracjach, a te również pojawią się nieco później. W weselach uczestniczyć będzie mogło do 50 osób, więc tutaj nie przewiduje się zmian.

Nowe zasady będą obowiązywać do 13 września 2020 roku.

Z tego wynika, że wszelkie imprezy sportowe, odbywać się będą za zamkniętymi drzwiami, a i właściwie nie będą organizowane żadne inne imprezy masowe.

Co więcej, Garda otrzyma wkrótce nowe uprawnienia do egzekwowania przepisów nazywanych pandemicznymi, więc będzie mogła kontrolować wszelkie spotkania, zarówno w restauracjach, barach, pubach, jak i w mieszkaniach prywatnych.

W nowych zaleceniach znalazł się też zapis, aby osoby, które mogą pracować w domach, w tych pozostały i tam wykonywały swoje obowiązki służbowe, a i zaleca się unikanie transportu publicznego lub korzystanie z niego tylko z absolutnej potrzeby.

Osoby powyżej 70 roku życia powinny ograniczyć wychodzenie z domów, a zakupy robić w wyznaczonych godzinach.

Obecnie rząd pracuje nad „mapą drogową”, która wyznaczać będzie zasady bezpieczeństwa zdrowotnego dla mieszkańców Irlandii, a ta, opublikowana zostanie wkrótce.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian