Rząd ma bardzo mało czasu

Wczoraj ogłoszone zostały środki, które mają pomóc w zabezpieczeniu przed zakażeniami w szkołach, ale wraz z nowymi propozycjami, pojawiły się też problemy.

Chodzi oczywiście o samą zapowiedź zatrudnienia dodatkowych nauczycieli, a ci w liczbie jednego tysiąca, zasilić mają obecnych belfrów. Jeżeli jednak spojrzymy na sprawę realnie, to okaże się, że po pierwsze na poszukiwanie nauczycieli został tylko miesiąc, a i sam proces oceny, może blokować możliwość sprawnego zatrudniania.

Jak do tej pory, nie wiadomo, czy w Irlandii znajdzie się 1000 osób, które posiadają odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje, by móc pracować w szkołach, ale pozostaje też kwestia bezpieczeństwa.

Minister edukacji Norma Foley jest dobrej myśli, jednak czy jej pomysł ma szanse powodzenia? Minister Foley proponuje, aby dodatkowych nauczycieli rekrutować spośród emerytowanej kadry nauczycielskiej, ale też osób, które mieszkają za granicą. Tu jednak może pojawić się pewna niedogodność, bo edukatorzy mieszkający poza granicami Irlandii, wcale nie muszą mieć ochoty, aby wrócić do kraju.

Pozostaje jeszcze kwestia, oceny bezpieczeństwa nauczycieli, gdyż ci, muszą przejść proces oceny pod względem bezpieczeństwa, czyli poddać się kontroli prowadzonej przez National Vetting Bureau. To natomiast będzie miało swoje konsekwencje, bo Garda potrzebuje na sprawdzenie człowieka trochę czasu i w takim przypadku, nie ma takiej pewności, czy uda się, zatrudnić wraz z początkiem roku szkolnego, taką grupę nauczycieli, jak zakłada to rządowy plan.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Caspian Hope – Wri
Czy przekazywanie da
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish