Rząd łamie swoje zobowiązanie

Jakiś czas temu zaproponowano, aby w 2030 roku, zaczęły obowiązywać przepisy, które zakazywałyby sprzedaży i sprowadzania do Irlandii samochodów z silnikami spalinowymi.

Jednak w najnowszej publikacji ustawy o ochronie klimatu, nie ma już tego projektu, co oznacza, że rząd wycofał się z tej zapowiedzi i nie będzie już dążył do likwidacji samochodów z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi na wyspie. Nowa ustawa, nie będzie też zakazywać importu samochodów spalinowych, co również było wcześniejszą zapowiedzią.

W nowym pakiecie ustaw klimatycznych mówi się natomiast, iż pełna dekarbonizacja irlandzkiej gospodarki, w tym transportu, powinna nastąpić do 2050 roku, a podejmowane działania, mają doprowadzić do oczyszczenia irlandzkiego powietrza ze wszelkich zanieczyszczeń powodowanych spalinami.

Co ważne, rzecznik rządu zapowiedział, że gabinet, nie porzucił całkowicie pomysłu o wycofaniu samochodów spalinowych z wyspy, gdyż tę kwestię, prawdopodobnie regulować będą osobne przepisy.

Niezależnie od tej niezgodności z ustawą zawartą w Narodowym Planie Rozwoju z 2019 roku, przepisy regulować mają utworzenie nowego potężnego ciała, czyli Rady ds. Działań Klimatycznych, która będzie niezależna od polityki i kierować się ma wyłącznie zasadami określanymi przez prawodawstwo europejskie w zakresie ochrony i zmian klimatycznych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Garda powinna zlikwi
Jeżeli…
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian