Rząd kupił nowy samolot. Będzie latał w barwach Korpusu Lotniczego Republiki Irlandii

W ramach rządowego planu walki z pandemią koronawirusa Ministerstwo Obrony zadecydowało o zakupie nowej maszyny dla wojska, a ta wykorzystywana jest już do transportu próbek i testów do laboratoriów w Niemczech. Samolot Pilatus PC-12 oznaczony numerem IRL280 kosztował 5,21 mln €, a w swoją pierwszą misję wyleciał w kończącym się właśnie tygodniu.

Maszyna zakupiona została w firmie Pilatus Aircraft Ltd i ma wesprzeć bazę transportową Korpusu Powietrznego Armii Republiki Irlandii.

O zakupie poinformował w odpowiedzi na zapytanie poselskie minister stanu w Ministerstwie Obrony Paul Kehoe, który udzielał wyjaśnień przedstawicielowi Fine Gael posłowi Martinowi Heydonowi.  

Rzeczniczka Departamentu Obrony dodała:

– Samolot Pilatus PC-12 (IRL280) zapewnia natychmiastową dodatkową stałą zdolność skrzydłową, aby sprostać wyjątkowej sytuacji wynikającej z pandemii Covid-19. Samolot zapewnia Korpusowi Powietrznemu dodatkowe wsparcie w ich zasobach sprzętowych, które wykorzystywane są do obsługi pilnych zleceń transportowych pochodzących z agencji państwowych.

Do tej pory Ministerstwo Obrony Republiki Irlandii wydało już na zadania utrzymania zdolności operacyjnej wojska podczas pandemii koronawirusa około 6 mln €, w tym na zakup maszyny Pilatus PC-12, aby umożliwić wykonanie wszelkich działań związanych z reakcją rządu na kryzys Covid-19. 

20 000 € przeznaczono na zakup sprzętu ochronnego dla żołnierzy pełniących misje transportowe, w tym otrzymali oni odzież PPE, która obejmuje osłony twarzy, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne, chusteczki odkażające i rękawiczki, a 15 000 € wydano na podniesienie standardów i zakup sprzętu audiowizualnego do komunikacji konferencyjnej. Sprzęt ten trafił głównie do McKee Barracks w Dublinie.

Dla Sił Zbrojnych zakupiono również cztery agregaty chłodnicze, a te zamontowane zostały w magazynach rezerw racji żywnościowych i w punktach do przechowywania próbek oczekujących na transport do zagranicznych laboratoriów. Ministerstwo Obrony kupiło też 25 urządzeń do odkażania powierzchni i sprzętu.

Na tym nie koniec, powiedział minister Kehoe, bo kolejne zamówienia i sprzęt dla wojska, pojawiać się będzie na podstawie zamówień, jakie w Departamencie Obrony składać ma Sztab Generalny Irlandzkiej Armii. Zamówienia dotyczyć mają wyłącznie sprzętu, jaki potrzebny jest do wykonywania zadań w okresie pandemii koronawirusa, zaznaczył minister.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Defence

Polska-IE: Udostępnij...
Niezawodny poseł He
Podniesienie wieku e
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish