Rząd już w listopadzie mógł zareagować

Jak się okazuje, rząd już w początkach listopada, mógł ograniczyć ilość zakażeń na wyspie, ale odrzucił sugestie naczelnego lekarza kraju i NPHET.

Świadczą o tym e-maile i SMS-y wysłane przez dr. Tony’ego Holohana do ministra zdrowia Stephena Donnelly, który odrzucił w całości sugestie, aby ograniczyć transmisję wirusa na wyspę i w jej ramach, poprzez zamkniecie granic i kraju na 6 tygodni. Ówcześnie, już 10 listopada, dr Holohan, przesyłał alarmujące informacje do ministra zdrowia, któremu zalecał, żeby ponownie rozważył możliwość wprowadzenia surowych środków zabezpieczających wyspę, a i wskazywał na słabe punkty planu ochrony Irlandii, jakimi m.in. były granice.

Wtedy, 10 listopada w sobotę o 10 rano, e-mail do ministra zdrowia mówił, że w kraju doszło od 1011 zakażeń, co potwierdzają dane Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia. Dr Holohan podkreślał wtedy, że poziom 1000 zakażeń dziennych, przekroczony został pierwszy raz od pół roku, co może wskazywać, iż kraj będzie miał do czynienia z rosnącą ilością przypadków Covid-19.

Minister Donnelly w lakonicznej odpowiedzi do Holohana napisał:

– Liczba spraw znacznie wzrośnie dzisiaj.

Na uwagę zasługuje fakt, że wymiana korespondencji, miała miejsce 5 dni po tym, jak rząd, odrzucił sugestie dotyczące zdrowia publicznego, jakie zalecał NPHET i nie zdecydował się na wprowadzenie ostrych środków blokady.

*

W mojej ocenie, takie działanie ministra zdrowia można określić, jako przejaw ignorancji, a i potencjalnego działania na szkodę narodu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian