Rząd jest w kropce

Wiele działań irlandzkiego gabinetu to praca na oślep, a rząd sam przyznaje, iż nie wie, jak rozwinie się sytuacja z uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

W ostatnich dniach wiele mówiło się o ruchomej ilości Ukraińców, którzy zarejestrowani są w Irlandii, a liczby zaczęły się zmieniać w czasie, gdy ukraińska armia wyparła z niektórych rejonów agresorów. Wtedy niektórzy z Ukraińców zadecydowali, że chcą wrócić do kraju i tak się stało. Obecnie mamy też do czynienia ze świętami wielkanocnymi na Ukrainie, czyli część uchodźców podczas wyjazdów deklarowało, że Wielkanoc chce spędzić w ojczyźnie, a po tych, o ile sytuacja nadal będzie ich do tego zmuszać, wrócą na wyspę.

Tu właśnie zaczynają się problemy rządu, bo o ile doskonale wie, ilu ukraińskich uchodźców jest obecnie w Irlandii, to nie może określić, ilu się tutaj jeszcze pojawi.

Szacunki w tej kwestii są rozbieżne, bo mówi się, że trzydzieści do czterdziestu tysięcy osób to liczba maksymalna, ale są też prognozy mówiące, że może być tutaj ponad sto tysięcy uchodźców z Ukrainy. Są też przewidywania ekstremalne, które wskazują, że Ukraińcy mogą stawić się tutaj w liczbie nawet dwustu tysięcy, ale wszystko to tylko szacunki, a te, wcale nie muszą się sprawdzić. Rząd w Dublinie wie obecnie tyle, że na wyspie może być od 30 do 200 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy, więc porusza się w takim przedziale, czyli na oślep.

Co ciekawe, gabinet nie jest też w stanie określić, a i temu nie można się dziwić, ilu ukraińskich uchodźców zechce na stałe pozostać w Republice oraz, czy po zakończeniu wojny, nie będą chcieli zaprosić tutaj swoich walczących obecnie w obronie ojczyzny mężów, synów i braci.

Również analitycy działający na zlecenie rządu, nie są w stanie określić nawet przypuszczalnej ostatecznej ilości osób, jakie schronią się przed wojną na Ukrainie w Irlandii, ani nie mogą teraz z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, ile uchodźców pozostanie na wyspie na zawsze.

Aktualnie w kraju jest mniej osób, niż wynikało ze wcześniejszych prognoz, jednak nie można tego wyniku uważać jeszcze za wskazówkę na przyszłość, gdyż nikt nie jest w stanie obecnie powiedzieć, jak potoczy się wojna na Ukrainie. Mówi się jednak, że przeciągające się działania wojenne, mogą uruchomić kolejne fale uchodźców.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal/Reuters

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracodawcy chcą pow
Język ukraiński w
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська